کد خبر: ۵۵۲۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۱

حسین امیرعبداللهیان با خانم «نالدی پاندور» درباره مهم‌ترین موضوعات در دستور کار توسعه روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش شفاف، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره به‌ویژه با آفریقای جنوبی تأکید کرد. امیرعبداللهیان با اشاره به مقدمات برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ابراز امیدواری کرد از فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوان دو کشور بیش از پیش بهره‌برداری شود.

او افزود: از دیرباز همکاری‌های خوبی میان دو کشور در زمینه انرژی جریان داشته و آمادگی داریم همکاری‌ها در حوزه‌های مورد علاقه دو طرف هر چه بیشتر تقویت شود.

امیرعبداللهیان همچنین از مواضع آفریقای جنوبی در قبال مسأله فلسطین و سیاست حمایتی این کشور از مردم مظلوم فلسطین قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه درباره جنگ اوکراین اظهار کرد: به تلاش‌های خود برای برقراری آتش‌بس در اوکراین ادامه می‌دهیم و موضع اصولی ما مخالفت با جنگ و خاتمه‌دادن به بحران اوکراین از طریق سیاسی است.

نالدی پاندور نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت‌های مهم آن، با قدردانی از تلاش‌ها برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر اهمیت اجرایی‌شدن توافقات کمیسیون مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی با اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران برای میانجی‌گیری در بحران اوکراین تاکید کرد: این آتش‌بس برای همه طرف‌ها و جامعه بین‌المللی مهم است چون پیامدهای این جنگ باعث بحران غذایی و انرژی در برخی از کشورها شده است و امیدواریم از طریق مذاکرات نگرانی‌های روسیه و اوکراین پاسخ داده شود.

او همچنین ابراز امیدواری کرد تا مذاکرات هسته‌ای ایران هر چه زودتر به نتیجه برسد.

نالدی پاندور با تاکید بر دعوت رییس‌جمهوری کشورش از ابراهیم رئیسی برای سفر رسمی به پرتوریا ابراز امیدواری کرد: سفر آتی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی پایهگذار جهش در روابط دوجانبه باشد.

دو طرف در این رایزنی تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها را نیز مورد بررسی قرار دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: