کد خبر: ۵۵۲۴۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۳

ایالات متحده امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانت جدید مستقر در سوئیس انتقال خواهد داد؛ اقدامی که از دسترسی طالبان به این پول جلوگیری خواهد کرد و کمک می‌کند تا این دارایی‌ها برای اقتصاد فروپاشی‌شده افغانستان استفاده شود.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، صندوق افغان – که توسط هیئت اجرایی اداره می‌شود – وظایف مختلفی برعهده دارد؛ از جمله این وظایف می‌توان به پرداخت هزینه واردات از جمله برق، پرداخت بدهی به نهادهای مالی بین‌المللی که از مشمولیت افغانستان برای کمک‌های توسعه‌ای حمایت می‌کنند و همچنین چاپ ارز جدید اشاره کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای عنوان داشت: «صندوق افغان از این ۳.۵ میلیارد دلار مراقبت و محافظت خواهد کرد تا کمک کند اقتصاد این کشور به ثبات برسد.»

مقامات آمریکایی گفتند تا زمانی که بانک مرکزی افغانستان (DAB) "خالی از مداخلات سیاسی" نشود، هیچ پولی به این بانک منتقل نخواهد شد. این مقامات آمریکایی خواستار جایگزینی مقامات ارشد طالبان در این بانک با افراد حرفه‌ای بانکدار شدند؛ مقامات طالبانی که دو تن از آن‌ها هم تحت تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل هستند و در ادامه این مقامات آمریکایی خواسته‌اند تا سیستم و قوانین ضدپولشویی در این بانک اجرا شود.

والی آدیمیو، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در نامه‌ای به شورای عالی بانک مرکزی افغانستان – که توسط رویترز هم مشاهده شد – نوشت: «تا زمانی که شرایط مزبور محقق نشوند، ارسال دارایی‌ها به این بانک با ریسک غیرقابل قبولی مواجه می‌شود و آن‌ها را به عنوان منبع حمایت از مردم افغانستان در معرض خطر قرار می‌دهند.»

ایالات متحده اعلام کرد که این مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار به صندوق امانت مستقر در بازل، سوئیس منتقل خواهد شد. همچنین، یک هیئت بین‌المللی متشکل از کارشناسان و نمایندگان دولت آمریکا و سوئیس جهت پرداخت این پول در این صندوق جدید نظارت خواهند کرد.

ایجاد چنین صندوق جدیدی پس از ماه‌ها گفت‌وگو میان دولت جو بایدن، ‌رئیس جمهوری آمریکا، سوئیس و سایر طرف‌ها و طالبان که خواستار بازگشت دارایی‌های مسدود شده به ارزش ۷ میلیارد دلار به بانک مرکزی افغانستان شد، صورت گرفت.

علی‌رغم خشم آمریکا از حضور ایمن الظواهری، رهبر سابق القاعده در کابل که در پی حمله پهپادی سیا کشته شد، گفت‌وگوها ادامه پیدا کرد.

دادگاه‌های آمریکایی می‌تواند درخصوص آزادسازی ۳.۵ میلیارد دیگر این دارایی که گفته شده بود قرار است به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر اختصاص دهند، تصمیم‌گیری کند – مبلغی که درنهایت می‌تواند به این صندوق جدید انتقال داده شود.

حدود ۲ میلیارد دیگر از دارایی‌های افغانستان در بانک‌های اروپایی و اماراتی نگهداری می‌شود که در نهایت می‌تواند به این صندوق جدید منتقل شود.

حدود ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های ارز خارجی بانک مرکزی افغانستان که نزد بانک‌های آمریکایی و سایر بانک‌های خارجی نگهداری می‌شد، پس از تسلط طالبان بر کابل در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ و بیرون راندن دولت اشرف غنی، رئیس جمهور تحت حمایت ایالات متحده، مسدود شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: