کد خبر: ۵۵۲۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (پنجشنبه) تاکید کرد، پکن اعتراض خود را به آمریکا در خصوص لایحه تامین کمک نظامی برای تایوان ابراز کرده چرا که این اقدام نقض اصل چین واحد و توافق‌ها میان این دو کشور است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانسی خبری گفت: این لایحه به طور جدی تعهد آمریکا به چین در خصوص مسئله تایوان را نقض می‌کند و نقض اصل چین واحد و سه توافق مشترک میان این دو کشور است. این لایحه همچنین برابر با مداخله در امور داخلی چین است، قوانین بین‌المللی و اصول اساسی در روابط بین‌المللی را نقض می‌کند و پیامی اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب حامی استقلال تایوان ارسال می‌کند.

وی تاکید کرد: چین قویا با این تصمیم مخالف است و اعتراض جدی و شدید خود را به طرف آمریکایی ابراز کرده است.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه قانون سیاست تایوان ۲۰۲۲ را تصویب کرد که کمک امنیتی به ارزش چهار و نیم میلیارد دلار برای این جزیره تامین می‌کند و یک وام دو میلیارد دلاری برای خرید تجهیزات نظامی نیز در اختیار این جزیره قرار می‌دهد.

در حال حاضر این لایحه باید در صحن سنای آمریکا به رای گذاشته شود و برای تبدیل شدن به قانون باید به تصویب مجلس نمایندگان و پس از آن به امضای رئیس جمهوری آمریکا نیز برسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: