کد خبر: ۵۵۲۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۸

رئیس‌جمهوری سنگال با احیای پست نخست‌وزیری، یک وزیر سابق دارایی را به این سمت منصوب کرد؛ این تغییر و تحولات دو ماه بعد از آنکه اکثریت نسبی ائتلاف حاکم «مکی سال» از دست رفت، صورت می‌گیرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه ریاست جمهوری سنگال آمده است «آمادو با» ۶۱ ساله و از کارشناسان حوزه مالیات که از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ به عنوان وزیر خارجه هم خدمت کرده، به عنوان نخست‌وزیر این کشور غرب آفریقا منصوب شده است.  

با انتصاب آمادو با، سمت نخست‌وزیری در این کشور غرب آفریقا به دنبال لغو آن در آوریل ۲۰۱۹، دوباره احیا شد.

آمادو که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ وزیر دارایی و اقتصاد بود، با روز شنبه به دنبال نشست با مکی سال، رئیس‌جمهوری سنگال در تلویزیون ملی گفت: «اولویت‌های اصلی که رئیس‌جمهوری بیان کرده است شامل بهبود قدرت خرید خانوارها، مهار تورم، امنیت، مسکن، آموزش حرفه‌ای، اشتغال و کارآفرینی است.»

اواخر روز یکشنبه، رئیس‌جمهوری سنگال یک دولت جدید شامل ۳۸ وزیر را منصوب کرد. وزرای کلیدی دولت قبلی از جمله وزیر دفاع، کشور، امور خارجه و دارایی ابقا شدند. یک تغییر قابل توجه «اولیماتا سار» مدیر منطقه‌ای زنان در سازمان ملل بود که به عنوان وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی منصوب شد.

در روزهای گذشته، نیروهای امنیتی سنگال فراخوانده شدند تا روند رای‌گیری در پارلمان را تضمین کرده و جلوی اعضای جنجالی اپوزیسیون پارلمان که سعی در اخلال در انتخاب رئیس جدید مجلس ملی را داشتند، بگیرند. این مجلس برای اولین بار پس از انتخابات ژوئیه تشکیل شد.

مکی سال در سال ۲۰۱۲ پس از برکنار کردن عبدالله والد، رئیس‌جمهوری دیرینه سنگال روی کار آمد. او دوباره در سال ۲۰۱۹ با وعده گسترش تمام‌عیار زیرساخت، در شرایطی که این کشور برای آغاز تولید نفت و گاز طبیعی در سال آینده آماده می‌شود، روی کار آمد.

بیشتر دور دوم ریاست او به سختی‌های اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا و افت جهانی ناشی از حمله روسیه به اوکراین گذشت. حال تنش‌های سیاسی بر سر امتناع مکی سال از رد علنی نامزدی برای بار سوم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: