کد خبر: ۵۵۲۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱
رئیس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد

رئیس سازمان حفظ نباتات از صادرات آفت کش‌ها برای اولین بار خبر داد.

به گزارش شفاف، شاهپور علایی مقدم در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش سلامت ملی پسته اظهار کرد: یکی از نواقصی که در بخش کشاورزی وجود داشت این بود که ما اطلاعات بستر تولید را در سامانه نداشتیم. یعنی نمی‌دانستیم چه کسی چه محصولی را در کجا تولید می‌کند و چه عملیات کشاورزی بر روی محصولش انجام می‌شود. در حقیقت محصولات ایران به صورت فله‌ای و گمنام صادر می‌شد و همه محصولات در درگاه‌های صادراتی مخلوط می‌شدند و وقتی می‌خواستند محصول را ردیابی کنند، تولیدکننده پیدا نمی شد.

وی ادامه داد: فناوری که در بحث اطلاعات بسترهای تولید اتفاق افتاده است با کمک و همکاری بخش کشاورزی، نظام مهندسی، نظام صنفی و معاونت‌های تخصصی انجام می‌شود و از این به بعد تمام بسترهای تولید باید در این سامانه مشخص ثبت شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: مشکلاتی در صادرات به روسیه و اتحادیه اوراسیا داشتیم  که از ۸ ماه قبل  اقداماتی را برای رفع آن شروع کردیم. چهار محصول فلفل دلمه، گوجه فرنگی، بادمجان و خیار در بستر سامانه انجام می شود که هیچ گونه برگشت محصولی هم نداریم.

وی تصریح کرد: کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات بیانیه را منتشر کرده که دیگر اطلاعات محصول را نمی خواهد و همه محصولات کشاورزی در هر نقطه جهان باید پرونده داشته باشند که عملیات کاشت و داشت و برداشت در آنجا ثبت و ضبط شود، مدیر کنترل فنی داشته باشند، زیرا سازمان بهداشت جهانی معتقد است اگر می خواهیم سلامت مردم دنیا را تضمین کنیم باید سلامت محصولات کشاورزی داشته باشیم.

علایی مقدم در ادامه گفت:آفت کش ها یک تکنولوژی در دنیا هستند و نباید به آنها فقط به شکل کالا نگاه کرد. آنها دارای تکنیکی هستند که روز به روز عوض می شوند. در دنیا حدود ۱۱۰۰ آفت کش  کم خطر به ثبت رسیده و در کشور ما نیز ۴۷۰ آفت کش ثبت شده است.

وی افزود: برای حمایت از آفت کش‌های بیولوژیک و سبز که سازگار با محیط زیست هستند و کمترین خسارت را به سلامت انسان می زنند اقدامات لازم انجام شده است. حدود ۳۸ آفت کش کم خطر در همین دو سال اخیر به ثبت رسیده است. در حال حاضر ۹۸ درصد آفت‌کش‌های کشور ما کم خطر هستند.

رئیس‌سازمان حفظ نباتات در ادامه گفت: مشکلی که در بحث آفت‌کش‌ها داریم نحوه مصرف آنها است. فائو گزارش می دهد که ۷۰ درصد اثرگذاری آفت کش‌ها به نحوه مصرف آنهاست. باید در زمینه آموزش و ترویج و ارتقای سطح مهارت بهره برداران که چه نوع آفت کشی را برای چه محصولی استفاده کنند تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه صادرات آفت‌کش‌ها برای اولین بار امسال از کشور ما شروع می‌شود، گفت:  امکان ترانزیت  و  صادرات آفت کش‌ها از کشور فراهم شده است. قبلاً به دلیل ارز ۴۲۰۰ تومانی امکان صادرات آفت‌کش‌ها وجود نداشت و امکان رقابت در بازارهای بین‌المللی نیز نبود. در حال حاضر هم وارد کنندگان  و هم تولیدکنندگان می‌توانند آفت کش ها را صادر کنند.

وی با اشاره به اینکه کشورهای مقصد صادراتی، کوبا، نیکاراگوئه ونزوئلا هستند، گفت: تولید آفت کش ها نیز به صورت فراسرزمینی در دستور کار خواهد بود. ظرفیت تولید آفت کش در کشور ۴۰۰ هزار تن است در صورتی که نیاز به کشور ۳۵ هزار تن است این یعنی ظرفیت بسیار زیادی در کشور وجود دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: