کد خبر: ۵۵۲۷۴۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش سوزی، تذکر داد.

به گزارش شفاف، مهدی بابایی امروز در جریان نود و دومین جلسه شورای شهر تهران ،به روند کُند بررسی و رفع خطر از 129 ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش‌سوزی، واکنش نشان داد.

وی تصریح کرد: هر روز در گوشه و کنار این شهر در ابعاد کوچک بزرگ شاهد رخداد حوادث و آتش‌سوزی در ساختمان ها و اماکن ناایمنی هستیم که جان و مال بسیاری از شهروندان در پی آنها به خطر می‌‌افتد و در مواردی هم اخبار تاسف باری را به دنبال دارند.

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران افزود: حوادثی همچون فرو ریختن ساختمان پلاسکو و انفجار کلینیک سینا مهر شمیران که از بی‌توجهی به اخطارهای مکرر، نبود ضمانت اجرایی و از همه مهم‌تر نداشتن عزم و اراده راسخ در بین مسئولین ذی‌ربط برای تحقق دستورالعمل‌های ایمنی در شهر نشأت می‌گیرد.

بابایی ادامه داد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به عنوان کارشناس فنی و در قالب طرح نظام بازرسی ایمنی تا حدودی به تکالیف خود در بازرسی از ساختمان‌ها، دادن اخطار و دستورالعمل‌های ایمن‌سازی بر اساس وظایف محوله مستند به ماده یکم مصوبه «توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش‌نشانی» عمل کرده، از سوی دیگر توجه به این نکته ضروری است که این سازمان ابزار قانونی لازم برای ملزم کردن اشخاص برای تحقق الزامات و ضوابط قانونی ایمنی را در اختیار ندارد، لذا اقدامات این سازمان به نتیجه مطلوب نرسیده است.

وی گفت: فهرست  129 ساختمان که به عنوان ساختمان‌های بسیار پرخطر و بحرانی توسط سازمان آتش‌نشانی شناسایی شده‌اند که در صورت بروز حریق در آنها به دلیل بار تصرف، بار اشتعال بسیار زیاد، عدم رعایت اصول ایمنی و آتش‌نشانی و نداشتن هیچ گونه اقدام پیشگیرانه، تلفات جانی و مالی سنگینی را به دنبال خواهند داشت، مطابق مفاد دستورالعمل پیوست مصوبه «الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه پایش ایمنی ساختمان‌های موجود شهر تهران در برابر خطر آتش‌سوزی» به تفکیک مناطق به شهرداران مناطق 22 گانه جهت ابلاغ اخطار و دستورالعمل به مالکین ارائه شده است.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: شهرداران مناطق بیست‌و‌دو گانه مکلف هستند با استفاده از کلیه ظرفیت‌های قانونی خود و ظرفیت‌های قانونی قوه قضائیه و نیروی انتظامی و سایر نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و عمومی ذی‌ربط نسبت به ممانعت از بهره‌برداری تا زمان اجرای کامل دستورالعمل و صدور تاییدیه ایمنی اقدام  کنند.

بابایی تصریح کرد: به نحوی که ابتدا با نصب پلاکارد خطر، شهروندان را از ناایمن بودن ساختمان مطلع نموده و ارائه خدماتی مانند، آب، گاز و برق به ساختمان با حکم قضایی قطع شود و در آخرین گام نسبت به پلمب ساختمان اقدام شود.

به گفته عضو شورای شهر تهران، متاسفانه طبق گزارش‌های اخذ شده از مناطق و سازمان آتش‌نشانی، علی‌رغم پیگیری‌های مکرر کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران و ورود قوه قضاییه به موضوع روند بررسی و رفع خطر از این 129 ساختمان بسیار کند است.

وی در پایان گفت: در شرایطی که در این فهرست مراکز جمعیتی نظیر پلاسکو کم نیستند از شهردار  تهران انتظار می‌رود با تاکید ویژه از طریق شهرداری‌های مناطق موضوع را در اولویت برنامه‌ها قرار داده و اقدام عاجل انجام دهد، چرا که عدم توجه به تقدم اقدامات پیشگیرانه و وقوع حوادثی نظیر ریزش پلاسکو و  انفجار کلینیک سینا مهر شمیران تبعات بسیاری را برای مدیریت شهری و شهر به دنبال خواهد داشت.

به گزارش شفاف،  سیداحمد علوی، رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران در تذکری در صحن شورای شهر تهران با تشکر از شهرداری تهران و همه خیران و موکب‌داران که تلاش ویژه‌ای در ایام اربعین داشتند، گفت: بنا به فرموده و تائید مقام معظم رهبری، امسال یکی از باشکوه‌ترین مراسم‌های جهان تشیع برگزار شد.

وی ادامه داد: در این راستا باید از هر شخصی به هرنحوی که در این مجموعه تلاش کرد، تقدیر کرد و ان‌شاءالله  امام حسین (ع) از همگی قبول کند.

علوی با تشکر ویژه از مهمان‌نوازی دوستان و برادران خوب‌مان در کشور عراق تاکید کرد: برادران عراقی با توجه به سختی‌ها، گرفتاری‌ها و رنج‌ها ویژه خودش را دارد ولی در زمانی کوتاه مدت، میزبان 20 میلیون زائر در یک محدوده کوچک جغرافیایی بود که کار بسیار سختی است.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: برای مثال مراسم روز غدیر در تهران با آن همه امکانات، با مشکل برگزار شد و یا کشور عربستان با آن همه سرمایه، تجهیزات و زیرساخت، هر سال تنها میزبان حدود 3 میلیون زائر می‌شود که باز هم با گرفتاری و مشکلات زیادی روبرو می‌شود اما کشور عراق میزبان شایسته‌ای است.

وی تاکید کرد: از همه مردم، دولتمردان، علما و مراجع عراق که اجازه ندادند برخی از موضوعات داخلی این کشور، راهپیمایی عظیم اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهد، تشکر ویژه‌ای می‌کنم.

علوی در پیشنهادی از شهرداری تهران درخواست کرد برای موضوع اربعین و مراسم مشابه، بحث آسیب‌شناسی را هم برای خود و هم برای ارائه به صحن شورا انجام دهد.
وی ادامه داد: مطمئنا در حال حاضر دوستان در شهرداری با توجه به درگیر بودن با موضوعات اربعین، به‌خوبی می‌توانند آسیب‌شناسی لازم را برای مشکلات بوجود آمده جهت اصلاح در دوره‌های بعدی استخراج کنند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: ممکن است با تغییر مدیران یا گذشت زمان، برخی از این مشکلات پنهان مانده و فراموش شود و در دوره‌های بعدی مجددا این اتفاقات تکرار شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: