کد خبر: ۵۵۳۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱
در بازدید از پیشرفت پروژه جت ۷۲ مطرح شد

سرپرست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از روند توسعه پروژه هواپیمای ایران‌ساخت ایران جت ۷۲، توسعه این پروژه را فرصتی برای توسعه فناوری حمل و نقل هوایی بومی با استفاده از تجربیات پیشین دانست و گفت: در این پروژه سعی شده است با بهره‌گیری ار تمامی تجربیات و زیرساخت‌های گذشته، محصولی جدید داشته باشیم. این رویکرد ارزشمند، می‌تواند زحمات و دستاوردهای گذشته را که در پروژه هواپیمای ایران ۱۴۰ صورت گرفت را احیا و راه را برای توسعه فناوری و کسب تجربیات جدید هموار کند.

به گزارش شفاف،‌ روح الله دهقانی فیروزآبادی در بازدید از فرآیند توسعه و تکامل پروژه هواپیمای ایران‌ساخت ایران جت ۷۲ در دانشگاه امیرکبیر، با اشاره به نقش کلیدی فناوری‌هایی و فضایی در اقتدار، اقتصاد و اشتغال عنوان کرد: در اهمیت بالای صنعت هوایی تردیدی وجود ندارد و این حوزه، به عنوان صنعتی اقتدار و اقتصاد آفرین شناخته می‌شود. از همین رو، در صدد هستیم تا با حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه، زمینه را برای پیشرفت کشور در این صنعت فراهم کنیم.

دهقانی با اشاره به ضرورت قرار گرفتن بازار صنعت هوایی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در اختیار داشتن این بازار می‌تواند کمکی جدی به رونق این شرکت‌ها از یک سو، ایجاد اشتغال و رونق صنعت هوایی کشور از سوی دیگر باشد. برنامه جدی معاونت علمی و فناوری، کمک به بازارسازی برای این شرکت‌ها است.

وی با تاکید بر این‌که می‌باید به بخش‌های کمتر توسعه یافته این صنعت در کشور توجهی ویژه شود، ادامه داد: در مقاطع و بخش‌هایی از این صنعت که توجهات خوبی صورت گرفت، شاهد دستاوردهای ارزشمندی هستیم اما لازم است در سایر بخش‌ها نیز که در ابتدای راه قرار داریم، گام‌های جدی برداشته شود. معاونت علمی و فناوری در افق پیش رو، توسعه این بخش‌ها به ویژه حوزه حمل و نقل هوایی عمومی را در دستور کار قرار داده است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، توسعه پروژه هواپیمای ایران‌ساخت ایران جت ۷۲ را فرصتی برای توسعه فناوری حمل و نقل هوایی بومی با استفاده از تجربیات پیشین دانست و افزود: در این پروژه سعی شده است با بهره‌گیری از تمامی تجربیات و زیرساخت‌های گذشته، محصولی جدید داشته باشیم. این رویکرد ارزشمند، می‌تواند زحمات و دستاوردهای گذشته را که در پروژه هواپیمای ایران ۱۴۰ صورت گرفت را احیا و راه را برای توسعه فناوری و کسب تجربیات جدید هموار کند.

دهقانی، یکی دیگر از ویژگی‌های ارزشمند این پروژه را استفاده از ظرفیت‌ دانشگاهی و تجربیات علمی دانست و افزود: باید توجه داشت که موفقیت این پروژه، در گرو نقش آفرینی سه بازیگر اصلی است. بازیگر اول آن تیمی است که پروژه را آماده و از نمونه مفهومی به یک نمونه اولیه تبدیل می‌کند؛ بازیگر دوم، صنعتی است که این محصول را به تولید می‌رساند و بازیگر سوم ایرلاین‌ها هستند که باید بازار بالقوه خود را در اختیار این محصول قرار دهند.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تاکید بر اینکه توسعه پروژه‌های محصول محور باید با نظارت دانشگاه و توسط شرکت‌های دانش بنیان دنبال شود، ادامه داد: در تلاش هستیم تا این پروژه یک شخصیت حقوقی داشته باشد و در کنار شرکت دانش‌بنیان قرار بگیرد که دست آخر با در نظر گرفتن تمامی ذی نفعان، محصول را به مرحله ساخت برساند. تولید، گام بعدی است و رسیدن به بازار خطوط هوایی، مرحله مهمی است که برای تحقق آن در تمامی این مراحل حمایت‌های لازم را صورت می‌دهیم.

وی با اشاره به شکل‌گیری تیم‌ها و هسته‌های نخبگانی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اگر بتوانیم شبکه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه را گردهم بیاوریم، کمک ویژه‌ای به طراحی و توسعه محصولات دانش‌بنیان فناوری هوایی صورت می‌گیرد و در این مسیر، مصمم هستیم.

حمایت وزارت صمت از توسعه فناوری حمل و نقل هوایی

سیدرضا فاطمی امین؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این بازدید با بیان این‌ که صنعت هوایی، جزو صنایع پیشران بوده و رونق آن می‌تواند به سایر حوزه‌ها و فناوری‌ها کمک کند، ادامه داد: با توجه به اهمیت بالای این صنعت، دفتر صنعت هوایی را در وزارت صمت ایجاد کردیم تا زمینه برای توسعه و رونق فناوری هوایی و هوانوردی در بعد صنعتی فراهم شود.

وی افزود: در حوزه پهپادها، هواپیماهای کوچک و سبک توسعه بسیار خوبی صورت گرفته است. همچنین در حوزه بالگرد توانمندی‌های خوبی داریم و در بخش هواپیماهای پهن پیکر نیز خوشبختانه با کمک دانشگاه‌های کشور به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم.

فاطمی امین با اشاره به حمایت از تسریع این پروژه گفت: خوشبختانه این پروژه به مرحله خوبی رسیده است و در همکاری و تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زمینه را برای تحقق آن فراهم خواهیم کرد.

بنابر اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ پروژه طراحی هواپیمای مسافربری جت ۷۲ نفره، گامی است که توسط متخصصان دانشگاه امیرکبیر، جمعی از متخصصان و فعالان فناور شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته شده است.

در این پروژه که زمینه ساز ساخت هواپیمای مسافربری با ظرفیت ۷۲ نفر و بر روی پلتفرم هواپیمای ایران ۱۴۰ است، بیش از هشت دانشجوی دکتری، بیش از ۴۰ کارشناس ارشد و شرکت‌های دانش‌بنیان  همکاری می‌کنند.

هواپیمای ایران جت ۷۲ می‌تواند تمامی مسیرهای شهرهای ایران و بسیاری از شهرهای غرب آسیا را حتی در شرایط گرم و مرتفع، بدون کاهش مسافر پوشش دهد. افزایش رضایت مسافران، افزایش جهشی نرخ اوج گیری، قدرت موتور کافی برای برخاستن از باندهای گرم و مرتفع، جلوگیری از کاهش مسافر و ارتفاع پرواز، کاهش تعداد خرابی‌های ناشی از موتور، تنها بخشی از مزایای جت ۷۲ نفره ایران ساخت به شمار می‌رود.

کشور حداقل  به ۳۶۶ فروند هواپیما نیاز دارد که برای تامین آن تا سال ۱۴۱۰ حدود ۳۶ میلیارد دلار نیاز است تا ایران با میانگین دنیا همگام شود.

با توجه به ارزش ۱۱ میلیارد دلاری بازار ناوگان هوایی، بازار پنج میلیارد دلاری تعمیر و نگهداری و بازار تحقیق و توسعه به ارزش یک میلیارد دلار که زمینه ایجاد بازاری ۱۷ میلیارد دلاری را فراهم آورده، توسعه ناوگان هوایی کشور متناسب با میانگین جهانی، می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد ۳۴۱ هزار شغل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: