کد خبر: ۵۵۴۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷
رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران خبر داد

معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از ساخت ماهواره پیش زلزله با نام "آیات" در این سازمان خبر داد.

به گزارش شفاف، دکتر حسن زمانیان در پنجاه و هفتمین اجلاس معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، گفت: رابطه تنگاتنگی بین فعالیت‌های معاونت پژوهشی و فناوری وجود دارد، به این صورت که معاونت پژوهشی بستر تولید فناوری را فراهم می‌کند و معاونت فناوری زمینه تولید محصول فناورانه را ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: هفت پژوهشکده در این سازمان در حال فعالیت است و صد و چهل شرکت دانش‌بنیان برتر نیز در حال فعالیت است که نشان از وجود همزمان پژوهش و فناوری در این سازمان است.

زمانیان، ایجاد اولین پارک علم و فناوری بین‌المللی در کشور را از برنامه‌های در حال اجرا در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نام برد و گفت: تاکنون اساسنامه و طرح جامع این پارک تصویب شده است.

معاون وزیر علوم گفت: در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، طرح‌های فناورانه شاخص زیادی در حال انجام است که تولید دستگاه لیزر جراحی، دستگاه دیالیز قابل حمل و ساخت ماهواره آیات برای پیش‌بینی زلزله از جمله این طرح‌هاست.

به نقل از وزارت علوم، وی در خصوص ابعاد بین‌المللی فعالیت‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: این سازمان مرکز اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند در ایران است و به زودی مرکز بین‌المللی مقابله با ریزگرد را هم ایجاد می‌کند.

زمانیان افزود: شبکه پارک‌های علم ‌و فناوری اتحادیه اقیانوس هند به پیشنهاد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تشکیل شد و این سازمان دو قرارداد بین‌المللی در قالب این شبکه را منعقد کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: