کد خبر: ۵۵۴۴۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
رئیس قطر انرژی:

رئیس شرکت دولتی "قطر انرژی" اعلام کرد تجارت نفت و گاز باید از سیاست دور نگه داشته شود و خواستار سیاست‌هایی برای فاصله گرفتن از تحریم‌ها و توافق‌های ضد بازار آزاد شد.

به گزارش شفاف، این اظهارات سعد الکعبی که در آستانه کنفرانس مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در مصر مطرح شد، منعکس کننده دیدگاه‌های بسیاری از بازیگران صنعت است که واهمه دارند طرح گروه هفت برای اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه، تجارت جهانی را فلج کند.

"قطر انرژی"، یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) در جهان است.

کشورهای صنعتی گروه هفت ماه گذشته موافقت کردند از پنجم دسامبر، برای فروش نفت روسیه، سقف قیمت نفت اعمال کنند. کمیسیون اروپا هفته گذشته جدیدترین تدابیر اضطراری خود را برای مقابله با قیمت‌های بالای انرژی پیشنهاد کرد اما سقف قیمت برای گاز که میان کشورهای اتحادیه اروپا درباره آن اختلاف وجود دارد، در میان این تدابیر نبود.

بیش از ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا شامل ایتالیا، لهستان، یونان و بلژیک، خواستار سقف قیمت برای گاز در اتحادیه اروپا شدند اما درباره مکانیزم آن اختلاف دارند. آلمان و هلند هشدار دادند سقف قیمت باعث خواهد شد کشورهای اروپایی برای خرید گاز در بازارهای جهانی در طول زمستان که عرضه روسیه اندک خواهد بود، با دشواری روبرو شوند.

کعبی که وزیر انرژی قطر هم است، اظهار کرد: دولت‌ها باید خرابکاری و حملات نظامی به زیرساخت انرژی یا شبکه‌های برق را محکوم کنند.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه ماه جاری حملات هوایی به اوکراین را تشدید کرد و موشک‌ها و پهپادها، شهرهای بزرگ و زیرساخت انرژی اوکراین را هدف گرفتند. وزیر انرژی اوکراین اعلام کرد حداقل نیمی از ظرفیت نیروی حرارتی اوکراین آسیب دیده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: