کد خبر: ۵۵۴۶۰۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۳

رسانه‌های ترکیه امروز (چهارشنبه) گزارش دادند که پلیس، رئیس انجمن پزشکی این کشور را پس از آنکه وی خواستار تحقیقات مستقل در مورد ادعاهایی مبنی بر استفاده ارتش از سلاح شیمیایی علیه شبه نظامیان کرد در شمال عراق شد، بازداشت کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به گفته دفتر دادستانی ارشد آنکارا، دکتر شبنم کورور فینکنچی ۶۳ ساله و رئیس انجمن پزشکان ترکیه به اتهام انتشار "تبلیغات تروریستی" در چارچوب تحقیقاتی که توسط پلیس ضد تروریسم آغاز شده است، بازداشت شد.

دفتر دادستانی همچنین گفت که از دادگاه نیز برای برکناری وی از ریاست انجمن درخواست کرده است.

فینکنچی، کارشناس پزشکی قانونی بیشتر دوران حرفه‌ای خود را صرف مستندسازی شکنجه و بدرفتاری کرده و یکی از فعالان برجسته حقوق بشر در ترکیه است. او به عنوان رئیس بنیاد حقوق بشر ترکیه نیز خدمت کرده است.

روزنامه بیرگون ترکیه و دیگر رسانه‌ها گزارش دادند که وی در استانبول در پی حمله صبحگاهی به خانه‌اش بازداشت و برای بازجویی به آنکارا منتقل شده است.

اخیرا مقام‌های دولت ترکیه به شدت ادعاهای شبه نظامیان کرد مبنی بر استفاده ارتش این کشور از تسلیحات شیمیایی علیه حزب کارگران کردستان یا پ.ک.ک در شمال عراق را رد و تاکید کردند که ارتش چنین تسلیحاتی را در انبار خود ندارد.

فینکنچی در اظهارنظرهایی برای یک خبرگزاری طرفدار کردها گفته که ویدئویی را که ادعا می‌کرد استفاده از تسلیحات شیمیایی را نشان می‌دهد، مورد بازبینی قرار داده و خواستار تحقیق موثر درباره آنها شده است. او بعدا در مصاحبه‌ای با وبسایت خبری ترک زبان ایندیپندنت تصریح کرد که نگفته که از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه وی را به تهمت زدن به نیروهای مسلح کشور و توهین به ترکیه متهم کرده است.

اردوغان همچنین قول داد اقداماتی را برای پاکسازی انجمن پزشکی ترکیه و سایر سازمان‌های متخصص از حامیان سازمان تروریستی انجام دهد.

دولت باغچلی، رهبر یک حزب ملی که با حزب حاکم اردوغان متحد است، روز سه‌شنبه طی یک سخنرانی از فینکنچی به شدت انتقاد کرد.

انجمن پزشکی ترکیه نیز اعلام کرد که این زن قربانی کارزار دروغ است و گفت: بازداشت او غیرقابل قبول است.

بنیاد حقوق بشر ترکیه نیز خواستار آزادی سریع رئیس انجمن پزشکی ترکیه شده است.

بازداشت این زن یک روز پس از آن انجام شد که پلیس حملاتی را در چندین شهر انجام داده و ۱۱ خبرنگار را که با رسانه‌ای حامی کردها کار می‌کند، بازداشت کرد.

پلیس گفت که روزنامه نگاران به دلیل انتشار اخبار یا محتوای دیگری که مردم را به نفرت و دشمنی تحریک می‌کند، بازداشت و رسانه آنها را به داشتن ارتباط با پ.ک.ک متهم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: