کد خبر: ۵۵۴۹۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰

ولادیمیر پوتین خواستار روابط قوی‌تر با اتحادیه عرب و کشورهای عضو آن شد؛ اقدامی که همکاری نزدیک‌تر برای حفظ امنیت منطقه‌ای و حل‌وفصل تعدادی از درگیری‌ها از لیبی گرفته تا یمن را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش شفاف، به نقل از راشا تودی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خطاب به سی و یکمین نشست اتحادیه عرب که سه‌شنبه در الجزایر شروع شد، عنوان داشت: «شکل‌گیری نظام چندقطبی روابط بین‌الملل در حال افزایش است. کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با جمعیت حدود نیم میلیارد نقش بسیار چشم‌گیری را در این روند ایفا خواهند کرد.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «روسیه آماده است تا روابط خود را با اتحادیه عرب و تمامی اعضای آن به خصوص در حوزه تحکیم امنیت جهانی و منطقه‌ای به طور کامل ارتقاء دهد. ما معتقدیم مسائل سیاسی و نظامی از جمله بحران‌های لیبی و سوریه، یمن و اسرائیل- فلسطین که خاورمیانه و شمال آفریقا با آن‌ها مواجه هستند، باید توسط قوانین شناخته‌شده بین‌المللی با احترام به حاکمیت و یکپارچگی‌ تمامی طرف‌ها حل‌وفصل شوند.»

سی و یکمین نشست دو روزه اتحادیه عرب با شرکت مقاماتی از ۲۲ کشور عضو روز سه‌شنبه آغاز شد. این اتحادیه چندین بار به دلیل پاندمی کووید-۱۹ مجبور شد این نشست را به تعویق بیندازد. انتظار می‌رود که طی نشست این اتحادیه درخصوص مسائل مختلفی از جمله درگیری اسرائیل-فلسطین، بحران‌های مداوم در لیبی، یمن، سوریه و امنیت انرژی و غذایی منطقه‌ای، اصلاحاتی درخصوص خود اتحادیه و همچنین جنگ اوکراین و پیامدهای آن گفت‌وگو کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: