کد خبر: ۵۵۵۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰

در ۷ ماهه ابتدایی امسال حدود یک میلیون و ۶۲۵ هزار نفر به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که حدود یک میلیون و ۳۱۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند.

به گزارش شفاف، عباس صداقت، سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در ۷ ماهه نخست امسال، حدود ۴ میلیون واحد محصولات و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی کشور فرآوری و تأمین شد که بدین ترتیب، شبکه ملی خون‌رسانی کشور در این شاخص رشدی حدود ۱۱.۷۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسب کرده است.

صداقت افزود: استان‌های خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و همدان به ترتیب با بیش از ۳۷ درصد، نزدیک به ۳۱ درصد، نزدیک به ۲۶ درصد و بیش از ۲۵ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان‌های کشور در ۷ ماهه ابتدای امسال نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران همچنین اعلام کرد: در استان تهران نیز شاهد رشد ۲۲ درصدی شاخص اهدای خون در ۷ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده ایم. "شاخص اهدای خون بانوان" در کشور در ۷ ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشور‌های توسعه یافته و تقریبا حدود ۴.۵ درصد بود.

بانوان استان‌های لرستان و کردستان با بیش از ۹ درصد و خراسان شمالی با نزدیک به ۸ درصد اهدای خون، بیشترین مشارکت را طول این مدت نسبت به سایر استان‌ها از خود نشان داده اند. 

صداقت  اعلام کرد: در ۷ ماه اول امسال حدود ۲۰۶ هزار نفر از اهداکنندگان خون، "اهداکننده‌ی بار اول" بوده اند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طول این مدت شامل می‌ شوند.

بر همین اساس در همین بازه زمانی حدود ۸۴ درصد از اهداکنندگان را، اهداکنندگان مستمر و باسابقه تشکیل داده اند.

وی در پایان تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران امید دارد با توجه به تغییر هرم جمعیت اهداکنندگان و لزوم مشارکت هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان در تأمین ذخایر خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی و بیماران عزیز کشورمان، سنت حسنه اهدای خون توسط هموطنان گرامی استمرار یابد و در طول  یک سال، ضریب تبدیل اهدای بار اول به اهدای مستمر خون با سرعت و شتاب بیشتری در کشورمان رخ دهد.

گفتنی است اهداکنندگانی که در طول  ۱۲ ماه، بتوانند سابقه اهدای موفق خون را حداقل ۲ بار و یا بیشتر ثبت کنند، به عنوان اهداکننده مستمر محسوب شده و کارت ویژه مربوطه را دریافت می‌کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 
 
 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: