کد خبر: ۵۵۵۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، رجب طیب اردوغان بر تعهد کشورش به جستجوی مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین تاکید و آمریکا و دیگر کشورهای غربی را به تحریک مسکو متهم کرد.

به گزارش شفاف، شبکه تلویزیونی دولتی تی.آر.تی ترکیه و چند رسانه دیگر گزارش دادند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که "غرب و به‌ویژه آمریکا ظاهرا حملاتی بی‌پایان را علیه روسیه انجام می‌دهند" اما او توضیحات بیشتری درباره منظور سخن خود ارائه نداد.

بر اساس این گزارش، اردوغان در پروازش از مبدا ازبکستان به خبرنگاران گفت: "البته روسیه مقاومتی بزرگ را در مواجهه با همه این اقدامات به نمایش می‌گذارد."

به نوشته رویترز، کشورهای غربی از زمان شروع جنگ روسیه علیه اوکراین در ماه فوریه، کمک‌های تسلیحاتی و انواع کمک‌های دیگر را به کی‌یف ارائه داده و همچنین تحریم‌های شدیدی را علیه مسکو اعمال کرده‌اند.

اردوغان در صحبت‌هایش گفت: "مثل کریدور غلاتی که ایجاد کردیم؛ ما در تلاش برای ایجاد یک کریدور صلح هم هستیم. ما فکر می‌کنیم بهترین راه برای این کار ایجاد مسیری به سمت صلح از طریق گفتگوست."

او همچنین گفت که دیدگاه اوکراین مهم خواهد بود.

ترکیه که از اعضای ائتلاف ناتوست، اوایل سال جاری میلادی میزبان مذاکراتی بین هیات‌های مذاکره‌کننده اوکراین و روسیه بود و تلاش کرده تا بین انتقادش از حمله روسیه به اوکراین و مخالفتش با تحریم‌های ضدروسی، تعادل ایجاد کند.

آنکارا و سازمان ملل چند ماه پیش میانجی انعقاد یک توافق برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه شدند. اردوغان تاکید کرد این اشتباه خواهد بود که ترکیه چارچوب زمانی مشخصی را برای تمدید توافق غلات فراتر از ضرب‌الاجل آن در ۱۹ نوامبر پیشنهاد کند، اما افزود که باید این توافق "تا هر زمان که ممکن باشد" اجرا شود.

از زمانی که ابتکارات آتش‌بس مطرح شده در استانبول در اولین هفته‌های جنگ در اوکراین بدون پیشرفت شکست خورد، هیچ تلاش علنی برای اجرای مجدد مذاکرات صلح بین دو طرف صورت نگرفته است.

اوکراین روز سه‌شنبه گزارش‌هایی درباره اینکه تحت فشار غرب برای مذاکره با روسیه قرار گرفته، رد و بار دیگر اصرار کرد مذاکرات تنها در صورتی می‌توانند برگزار شوند که روسیه تمام اراضی را که از زمان شروع حمله‌اش در ماه فوریه به کنترل خود درآورده، واگذار کند.

روسیه روز جمعه اعلام کرد که به دستیابی به اهداف عملیاتش در اوکراین متعهد است و افزود که چنین اهدافی قابل حصول از طریق مذاکرات صلح هستند، اما موضع کی‌یف به معنای غیرممکن شدن برگزاری مذاکرات صلح است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: