کد خبر: ۵۵۵۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹

وزیر بهداشت گفت: در دولت سیزدهم ۸۵۰ پروژه بهداشتی به بهره برداری رسیده که غالبا در مناطق محروم و کم برخوردار بوده اند.

به گزارش شفاف، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت که برای پاسخ به سوال فتح الله توسلی، نماینده بهار و کبودرآهنگ و برخی دیگری از نمایندگان در خصوص مشکلات بهداشت و درمانی در صحن مجلس حاضر شده بود، گفت: هنگام ارائه برنامه در مجلس شورای اسلامی درباره ۲ طرح مهم یکی اجرای طرح «عدالت و تعالی نظام سلامت» با شاخص‌ها و زمان بندی معین و دیگری مهار کرونا با انجام واردات دارو و واکسیناسیون، وعده دادم.

وی افزود: برخی آن زمان باور نمی‌کردند که بتوانیم تا بهمن ۱۴۰۰ کرونا را که روزانه بیش از ۷۰۰ مرگ و میر داشت، مهار کنیم؛ ولی خوشبختانه با واکسیناسیون وسیع و تلاش کادر بهداشت و درمان عمومی این دستاورد مهم به دست آمد.

وزیر بهداشت ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در فرمایش اخیرشان از واکسیناسیون و مهار کرونا به عنوان یک فعالیت چشمگیر یاد کردند.

عین اللهی بیان کرد: طرح دارویار را برای برداشتن تعارض منافع ذی‌نفعان و در جهت اختصاص یافتن ارز ترجیحی به هدف اصلی اش که تامین منابع مردم است، اجرا کردیم. این طرح بسیار موفق بود، ولی چون منافع برخی‌ها دچار خدشه شد، مقاومت‌هایی در برابر این طرح شد.

وزیر بهداشت با بیان این که کاهش عوارض از ۹ درصد به یک درصد و تخصیص تسهیلات بانکی موجب تقویت این طرح خواهد شد، خاطر نشان کرد: در رابطه با افزایش نیروی انسانی در مناطق محروم که در سوال برادر عزیزمان دکتر توسلی هم وجود داشت، ابتدا باید ماندگاری متخصصان را در مناطق محروم افزایش دهیم.

وی افزود: این کار فقط صرفا بر عهده وزارت بهداشت نیست؛ ولی آن بخش که مربوط به ما است سقف کارانه دریافتی نیرو‌های انسانی متخصص در مناطق محروم را برداشته ایم. یعنی یک متخصص هر چقدر کار کند کارانه به او تعلق خواهد گرفت که این اقدام گام مهمی در جهت تامین نیرو‌های متخصص مناطق محروم خواهد بود.


وزیر بهداشت بیان کرد: در رابطه با اعزام متخصصان به مناطق محروم در کل طول سال جاری ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک به مناطق محروم کشور اعزام شده اند که ۲ هزار و ۲۰۰ نفر آنان متخصص هستند.

افزیش سه هزار و ۸۰۰ نفری پذیرش دانشجوی پزشکی

عین اللهی اظهار داشت: از طرف دیگر باید ظرفیت‌های پذیرش دانشجوی پزشکی را برای سال‌های آینده ارتقا می‌دادیم که در این خصوص ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امسال به ۱۰ هزار و ۸۰۰ دانشجو افزایش یافت. در حالی که سال پیش فقط هفت هزار دانشجو پذیرش شد. در واقع سه هزار و ۸۰۰ نفر به این ظرفیت اضافه شده است تا در آینده مناطق محروم دچار مشکل کمبود پزشک نباشند.

وی با بیان این که سهمیه جذب دستیاران تخصصی پزشکی افزایش یافته است، تصریح کرد: امسال اولین سالی است که چهار هزار نیروی تخصصی در تمام رشته‌ها پذیرفته شده اند. به صورت ویژه نیز ۵۰۰ نفر ظرفیت پذیرش بومی دانشجوی متخصص اضافه شده که ان شاءالله بتواند برای سال‌های آینده کمبود نیروی انسانی به ویژه در مناطق محروم را تامین کند.

توجه به قانون سطح بندی خدمات

وزیر بهداشت در خصوص ارائه امکانات بهداشتی، درمانی به استان‌ها گفت: امکانات و تجهیزات بهداشتی، درمانی در کشور بر اساس سند قانون سطح بندی خدمات و منابع درمانی کشور بین استان‌ها توزیع می‌شود. عین اللهی با بیان این که تمام تجهیزات پزشکی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارند، در یک سامانه به طور دقیق ثبت می‌شوند، گفت: این بر اساس اطلاعات و شناسنامه‌ای که در تجهیزات پزشکی و این داشبورد اطلاعاتی وجود دارد و نیز میزان فعال بودن مراکز درمانی، توزیع تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.

ثبت رکورد توزیع تجهیزات پزشکی به استان‌ها

وی افزود: تاکنون ۱۳۲ دستگاه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای گران قیمت بین استان‌ها توزیع شده که یک رکورد بی سابقه در وزارت بهداشت است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ۷۲ دستگاه از این تعداد بر اساس طرح عدالت و تعالی نظام سلامت، رفع نابرابری‌ها و ارتقای خدمات سلامت و افزایش دسترسی عادلانه مردم به خدمات درمانی، به مناطق کمتر برخوردار اختصاص یافته است.

وی نحوه مدیریت در وزارت بهداشت را میدانی توصیف کرد و یادآور شد: تاکنون با انجام ۷۶ سفر استانی به تمام مناطق محروم کشور از نزدیک نیاز‌ها را برآورد کرده و سعی در رفع کمبود‌ها و مشکلات این مناطق داشته ایم.

دکتر عین اللهی با بیان این که هدف اصلی، تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور است، افزود: قطعا حوزه بهداشت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین در این مدت ۸۵۰ پروژه بهداشتی با زیربنای ۱۰۸ هزار متر مربع، عمدتا در مناطق محروم و کم برخوردار به بهره برداری رسیده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: همچنین در جهت تقویت نظام شبکه بهداشتی تا پایان امسال ۲ هزار پروژه بهداشتی، درمانی با اولویت مناطق کمتر برخوردار راه اندازی خواهد شد.

عین اللهی خطاب به نمایندگان تاکید کرد: انتظار داریم در بودجه سال آینده با کمک شما بتوانیم در جهت تقویت بیشتر شبکه گام برداریم.

تکمیل ۳۳ پروژه بیمارستانی و تجهیز ۷۹ مرکز درمانی

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی نظیر تجهیز ۷۹ مرکز درمانی، تکمیل ۳۳ پروژه بیمارستانی، ۱۶ پروژه اورژانس بیمارستانی، ۱۶ پروژه کلینیک ویژه، چهار پروژه بلوک زایمانی، سه پروژه مرکز تشخیص و درمان غربالگری سرطان، ۱۵ پروژه مسکن و اقامتگاه پزشکان متخصص و ۴۷ پروژه پایگاه‌های اورژانس، تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

دکتر عین اللهی افزود: از امروز تا پایان سال هر هفته می‌توانیم یک پروژه بیمارستانی که به طور عمده از پروژه‌های نیمه کاره مانده از گذشته هستند را افتتاح کنیم.

بهره برداری از ۷۹۰۰ تخت بیمارستانی جدید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علاوه بر ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی که در طول سال گذشته تاکنون به بهره برداری رسیده اند، تا پایان سال هفت هزار و ۹۰۰ تخت بیمارستانی جدید نیز در ۷۲ مرکز درمانی دیگر به بهره برداری می‌رسد.

دکتر عین اللهی با اشاره به این که پیگیر استخدام ۲۹ هزار پرستار و ۶۰ هزار نیروی سلامت از سازمان امور اداری و استخدامی کشور هستیم، گفت: با استخدام این نیرو‌ها کمبود نیروی مراکز بهداشتی، درمانی و تخت‌های بیمارستانی جبران خواهد شد.

وزیر بهداشت با اعلام این که در سال‌های گذشته وزارت بهداشت در کم شدن جمعیت نقش داشته است، اظهار کرد: تعهد داده ایم در زمینه جوان سازی و افزایش جمعیت کار کنیم؛ بنابراین جلسات متعددی در این رابطه در قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت برگزار شده و این وزارتخانه در بحث جمعیت هم اکنون به یک وزارتخانه پیشرو تبدیل شده است.

تحقق بیمه همگانی بعد از ۴۳ سال

عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام این که بعد از ۴۳ سال بیمه همگانی در این دولت محقق شده است، افزود: یکی از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش سطح دسترسی و توسعه عدالت در سلامت، افزایش پوشش بیمه همگانی سلامت است که خوشبختانه با تسهیلات ۶ هزار میلیاردی که مجلس محترم به این کار اختصاص داد در این دولت ۶ میلیون نفر از افراد سه دهک پایین جامعه که از خدمات بیمه محروم بودند، به صورت رایگان بیمه شدند و با اعلام کد ملی خود می‌توانند از خدمات بیمه برخوردار شوند.

وی افزود: با کمک پنج هزار میلیاردی نمایندگان محترم صندوق بیماران خاص برای حمایت از بیماران صعب العلاج که متاسفانه در سال‌های گذشته بسیار متضرر می‌شدند، در شورای عالی بیمه سلامت و سپس هیات دولت به تصویب رسید و افتتاح شد.

عین اللهی گفت: امیدواریم با ادامه همکاری مجلس در این زمینه بتوانیم تسهیلات بیشتری برای بیماران صعب العلاج در نظر بگیریم.

افزایش ۴۳ درصدی فعالیت‌های دانش بنیان

وزیر بهداشت با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: با ایجاد شهرک‌های علم و فناوری و تقویت دانش بنیان‌ها امسال شاهد افزایش ۴۳ درصدی فعالیت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت بودیم و جایگاه علمی کشوراز رتبه شانزدهم در جهان به رتبه پانزدهم رسید.

عین اللهی با بیان این که وزارت بهداشت از وزارتخانه‌های پیشتاز در به کارگیری نیرو‌های متخصص و پیشتاز دانشگاهی است، بیان کرد: سه هزار نفر از اعضای هیات علمی کشور در قالب بورد‌ها تخصصی با وزارت بهداشت همکاری می‌کنند و بسیاری از کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های بهداشتی، درمانی و پژوهشی از نظرات این استادان برجسته دانشگاهی بهره‌مند هستند.

وی در پایان از حساسیت‌های ویژه نمایندگان مجلس قدردانی کرد و گفت: وزارت بهداشت آماده دریافت هرگونه پیشنهاد نمایندگان محترم است تا بتواند با حسن اعتماد مجلس در جهت تامین نیاز‌های بهداشتی، درمانی کشور و نیل به اهداف سلامت همگانی موفق باشد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: