کد خبر: ۵۵۵۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰

سازمان آزادی‌بخش فلسطین امروز (شنبه) درباره خطرات ناشی از اختیارات تعیین شده برای احزاب راست افراطی در کابینه آتی رژیم صهیونیستی علیه آینده کرانه باختری اشغالی هشدار داد.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دفتر ملی دفاع از سرزمین و مقاومت در برابر شهرک‌سازی‌ها در سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر مکلف رژیم صهیونیستی به بتسلئیل اسموتریچ، رئیس حزب صهیونیسم دینی اختیارات خطرناکی را در کابینه‌اش داده که شامل مجوز ساخت‌وساز در شهرک‌ها، ایجاد کانون‌های شهرک‌نشینی با تصرف اراضی و مجوزهای کار برای فلسطینی‌ها است.

در این بیانیه آمده است، طبق توافق ائتلافی امضا شده میان نتانیاهو، رئیس حزب لیکود و اسموتریچ، او به مدت دو سال وزیر دارایی خواهد بود اما پست مهم‌تری که اسموتریچ در این توافق به دست آورد، پستی در وزارت ارتش بود که اسموتریچ در آن مسؤول امور مدنی اسرائیل در کرانه باختری است.

در ادامه این بیانیه هشدار داده شده که اسموتریچ با این پست می‌تواند نحوه عملکرد کابینه اسرائیل در مناطق فلسطین اشغالی را تحت عنوان مدیریت مدنی تغییر دهد و او با این سمت در کرانه باختری صاحب نفوذ خواهد بود.

در بیانیه سازمان ساف به رضایت سران شهرک‌نشین‌ها از اختیارات اسموتریچ در وزارت امنیت و مسؤولیت او در دو یگان نظامی اسرائیل در کرانه باختری یعنی مدیریت امور مدنی و هماهنگی فعالیت‌های دولت اشاره شده است.

همچنین در این بیانیه آمده است، اختیاراتی که نتانیاهو به حزب راست افراطی "قدرت یهود" به ریاست ایتامار بن گویر داده، پیامدهای خطرناکی برای فلسطینی‌ها در کرانه باختری از جمله قدس شرقی دارد، این اختیارات می‌تواند شرایط را در قدس شرقی از جمله مسجد الاقصی بر هم زده و عملیات اخراج شهروندان فلسطینی را تشدید کند.

در بیانیه سازمان آزادی‌بخش فلسطین تاکید شد، در این توافق به حزب قدرت یهود اختیار کنترل بر برخی موضوعات سیاسی بسیار حساس در قدس شرقی داده شد و انتظار می‌رود وزارت امنیت داخلی اسرائیل گسترش پیدا کرده و شامل هیئت‌های دولتی دیگری شود که پیش از این در وزارتخانه‌های دیگری بودند.

طبق بیانیه سازمان ساف، این یعنی بن گویر کنترل واحد کاربری زمین را به دست خواهد گرفت، این نهاد در حال حاضر تحت نظارت وزارت دارایی قرار داشته و به وزارت امنیت "ملی" تحویل داده خواهد شد.

این نهاد علیه ساخت‌وسازهای فلسطین در فضاهای باز از جمله دامنه کوه المشارف فعالیت می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: