کد خبر: ۵۵۵۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱

خبرگزاری تاس روسیه امروز (یکشنبه) گزارش کرد، مقامات آمریکایی به دیپلمات‌های روسی اجازه نداده‌اند از قبر سربازان ارتش شوروی در گورستانی واقع در یک پایگاه نظامی ارتش آمریکا در آلاسکا بازدید کنند.

به گزارش شفاف، سفارت روسیه در واشنگتن اواخر روز شنبه در پیام‌رسان تلگرام نوشت، گروهی از دیپلمات‌های روس روزهای جمعه و شنبه به انکوریج واقع در آلاسکا سفر کردند.

خبرگزاری تاس امروز به نقل از نادژدا شومووا، دیپلمات روس نوشت: "متاسفانه مقامات محلی آمریکایی بدون هیچ توضیحی به دیپلمات‌های سفارت روسیه اجازه بازدید از گورستان ملی فورت ریچاردسون و زانو زدن مقابل قبر خلبان‌ها و ملوان‌های دوران شوروی را که در سال‌های ۱۹۴۲-۱۹۴۵ در آلاسکا جان باختند، ندادند.

این خبرگزاری در ادامه این نقل قول تصریح کرد: تلاش‌ روس‌ها برای وارد شدن به این بنای یادبود از کانال وزارت امور خارجه آمریکا موفقیت‌آمیز نبود و آنها یادداشت دیپلماتیک سفارت روسیه از این جنبه را نادیده گرفتند.

خبرگزاری رویترز نوشت، به نوشته وب‌سایت این گورستان، دسترسی به این گورستان واقع در پایگاه فورت ریچاردسون ارتش آمریکا نیازمند مجوز است.

این سفارتخانه در توئیتر نوشت، دیپلمات‌های روسیه سابق بر این به این گورستان سر زده‌اند.

به نوشته خبرگزاری تاس، ۹ خلبان و دو پرسنل نظامی دیگر شوروی در این گورستان دفن هستند. آنها زمانی که تحت برنامه "اجاره و قرض" دوران جنگ جهانی دوم هواپیماهایشان را از آمریکا به مقصد اتحاد شوروی به پرواز در می‌آوردند جان خود را از دست دادند. برنامه "اجاره و قرض" قبل از پیوستن آمریکا به جنگ جهانی دوم با هدف عرضه اقلام حیاتی برای موضوع دفاع آمریکا به متحدان به اجرا درآمد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: