کد خبر: ۵۵۵۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
الاخبار نوشت:

بعد از سفر اخیر فرمانده ارتش لبنان به دوحه و دیدار نخست وزیر موقت لبنان با ولیعهد عربستان در ریاض به نظر می‌رسد عرصه سیاسی لبنان وارد مسیر جدیدی شده است.

به گزارش شفاف، به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، سفر ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان به دوحه و دیدار نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دو مسئله را روشن می‌کند. مسئله اول اینکه حمایت از فرمانده ارتش به عنوان نامزد ریاست جمهوری دیگر صرفا یک تحلیل نیست و واقعیت دارد. دوم عربستانی‌ها در مذاکرات را به روی فرانسوی‌ها درباره پرونده ریاست جمهوری لبنان گشوده‌اند. اخبار حاکی از این است که ریاض با فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها درباره حمایت از نامزدی ژوزف عون برای پست ریاست‌جمهوری لبنان مذاکره می‌کند.

تا شب گذشته ژوزف عون که به بیروت بازگشته هیچ کدام از نزدیکانش را در جریان سفرش نگذاشت هرچند که از توجه زیادی برخوردار شد. او یکی از مهمترین نامزدهای ریاست جمهوری لبنان یا تقریبا تنها رقیب جدی سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده است. برای اولین بار محور سفر ژوزف عون تنها به حمایت از نهاد نظامی لبنان محدود نشد بلکه گفته می‌شود قطر وی را به دوحه دعوت کرد تا بیشتر درباره او بداند و بعدا به صورت رسمی به عنوان نامزد ریاست جمهوری لبنان معرفی شود.

منابع آگاه می‌گویند، استقبال بن سلمان از میقاتی به درخواست امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه صورت گرفته است. به ویژه اینکه فرانسوی‌ها همچنان از میقاتی حمایت می‌کنند و می‌خواهند عربستانی‌ها را قانع کنند که بعد از انتخاب رئیس جمهور جدید میقاتی همچنان نخست وزیر باقی بماند.

حمایت عربستان مشروط به پایبندی به سیاست این کشور است که در بیانیه پایانی نشست سران عربستان-چین اعلام شد. در این بیانیه بر "اهمیت انجام اصلاحات لازم و مذاکره برای حل بحران لبنان تأکید شد تا این کشور مرکزی برای اقدامات تروریستی یا گروه‌های "تروریستی" نباشد که امنیت و ثبات منطقه را برهم می‌زنند یا منبع و گذرگاهی برای قاچاق مواد مخدر نباشد."

میقاتی پایبندی لبنان را به این مسئله اعلام کرد. او تأکید کرد که تمام اقدامات لازم را برای ممانعت از توهین به عربستان اتخاذ خواهد کرد. میقاتی از حضورش در ریاض برای تقویت وجهه عربی‌اش استفاده کرد. او با مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد کویت دیدار و اعلام کرد که با هیئتی وزارتی به این کشور سفر خواهد کرد. وی با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و ایمن عبدالرحمن، نخست وزیر الجزایر نیز دیدار کرد.

در این راستا میقاتی در دیدار با بشاره الراعی، گفت: ما همچنان برای پیگیری امور شهروندان تلاش خواهیم کرد. بشاره الراعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان مرا متوجه این مسئله کرد که باید قبل از برگزاری جلسه اخیر دولت مشورت می‌کردم.

وی گفت: الراعی به مردم لبنان خیلی توجه دارد و امور لبنانی‌ها برای همگی ما مهم است. من گفتم که مذاکره با تمام تیم‌ها برای عبور از این مرحله دشوار را می‌پذیرم. تصمیم ما رسیدگی به امور شهروندان و کشور است برای همین موضوع برگزاری جلسه اخیر دولت را توضیح دادم و گفتم که این موضوع طایفه‌ای نیست. حضور نمایندگان تمام طایفه‌ها در کابینه پابرجا بوده است. ما به پیگیری امور شهروندان ادامه خواهیم داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: