کد خبر: ۵۵۵۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷

سناتور جمهوریخواه آمریکایی تاکید کرد،‌ دکتر آنتونی فائوچی با وجود آنکه در ماه جاری میلادی از سمتش به عنوان مشاور ارشد پزشکی جو بایدن و رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی این کشور کناره‌گیری می‌کند باید موضوع تحقیقات درباره مسائل مربوط به کووید-۱۹ قرار بگیرد.

به گزارش شفاف، به نقل از روزنامه دیلی میل، این درخواست در حالی از سوی "رند پل"، سناتور جمهوریخواه آمریکایی مطرح شد که ایلان ماسک، مدیر عامل جدید شرکت توئیتر در یک توئیت در روز یکشنبه خواستار پیگرد قضایی آنتونی فائوچی، مشاور پزشکی ارشد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی این کشور شد.

فائوچی در ماه اوت اعلام کرده بود، ماه دسامبر جاری از سمت‌هایش با هدف پیگیری فصل بعدی حرفه خود کناره گیری خواهد کرد.

فائوچی از سال ۱۹۸۴ به عنوان مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا  که زیر مجموعه مراکز پیشگیری و کنترل بیماری این کشور است خدمت کرده و در ژانویه ۲۰۲۱ نیز از سوی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عنوان مشاور ارشد پزشکی او منصوب شد.

به نوشته دیلی میل، فائوچی دریافت کننده بیشتری میزان حقوق بازنشستگی دولتی در آمریکا خواهد بود و پیش بینی شده که در اولین سال بازنشستگی‌اش ۴۱۴۰۰۰ دلار دریافت کند.

جمهوریخواهان آمریکا اغلب از فائوچی به خاطر مواضعش در قبال ویروس کووید-۱۹ انتقاد کرده‌اند. سناتور رند پل یکی از شناخته شده‌ترین منتقدان فائوچی است که در چند موقعیت حملات تندی را به این رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا داشته و او را متهم به کمک به ایجاد ویروس کرده است.

چندین قانونگذار آمریکایی گفته‌اند قصد دارند در چارچوب تحقیقاتی درباره منشاهای کووید-۱۹ فائوچی را به ایراد شهادت فرا بخوانند. این برنامه تحقیقات با توجه به اینکه جمهوریخواهان نتوانستند در انتخابات میاندوره‌ای سال جاری میلادی اکثریت را در مجلس سنای آمریکا کسب کنند متمرکز بر مجلس نمایندگان خواهد بود.

رند پل در توئیتی که امروز دوشنبه منتشر کرد نوشت، کناره گیری فائوچی از سمت‌هایش نباید جلوی انجام یک تحقیقات تمامی عیار درباره منشاهای همه گیری کووید-۱۹ را بگیرد. او باید ملزم به ایراد شهادت با ادای سوگند پیرامون هر گونه بحث مرتبط با نشت از آزمایشگاه ووهان که در آن شرکت داشته،‌ شود.

این سناتور ایالت کنتاکی بیان کرد: سیاستهای او جان مردم را از بین برد.

فائوچی به خاطر اتخاذ مواضع تند چپگرا در ارتباط با همه گیری کووید-۱۹ مکررا هدف انتقادات جمهوریخواهان قرار گرفته است.

فائوچی به دلیل ترویج استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و واکسیناسیون برای کاهش نرخ مرگ‌ومیر کرونا، مورد انتقاد دونالد ترامپ و بسیاری از محافظه‌کاران قرار داشت. او و اعضای خانواده‌اش بارها به مرگ تهدید شدند، اما او هرگز به کناره‌گیری فکر نکرد. بایدن پس از پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، فائوچی را به عنوان مشاور اصلی پزشکی خود برگزید.

آنتونی فائوچی روز دوشنبه به رویترز گفت: بی‌شک احساس می‌کنم که این همه سال فعالیت، ارزشش را داشته است. تلخ است، اما حقیقت این است که امروز درجامعه‌ای زندگی می‌کنیم که بسیار تفرقه‌افکن است.

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه، از جمله رند پل پیش از انتخابات میاندوره‌ای نوامبر کنگره گفته بودند اگر در انتخابات میان‌دوره‌ای اکثریت مجلس نمایندگان یا مجلس سنا را به دست آورند، قطعا تحقیقاتی را درباره اقدامات فائوچی آغاز خواهند کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: