کد خبر: ۵۵۶۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
جلالی مطرح کرد؛

معاون صنایع دستی کشور گفت: در حال حاضر ۱۳ درصد سهم اشتغال مشاغل خانگی از کل مشاغل ایجاد شده در تولید صنایع‌دستی را داریم.

به گزارش شفاف، نشست ملی مدیران کل دفاتر امور روستایی و‌ شوراهای استانداری های کشور با محوریت صنایع‌دستی و‌ با حضور معاون صنایع‌دستی و‌ هنرهای سنتی کشور و مدیرعامل پست بانک برگزار شد.

در ابتدای این نشست که امروز چهارشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱ در سالن پیامبر اعظم برگزار شد، ملانوری معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن اشاره به تنوع و تکثر صنایع‌دستی در ایران گفت: برای ایجاد اشتغال، درآمد پایدار، توسعه اقتصادی و نشاط و شادابی محیط روستایی نیازمند حضور پر رنگ و فعال وزارت میراث‌فرهنگی، به ویژه حوزه صنایع‌دستی هستیم.

نگاه و چشم انداز بیست ساله‌ برای صنایع‌دستی

در ادامه مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور ضمن شنیدن نظرات و پیشنهادات مدیران کل دفاتر روستایی و همچنین مشکلات موجود در استان‌ها گفت: تلقین محرومیت به روستاها یک اشتباه استراتژیک بوده و برای رفع این مشکل نیاز به ایجاد کاربری اساسی در روستاها داریم.

او ادامه داد: برای تحقق شعار سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، نیاز به عزم جدی برای مدیریت شبکه‌ای داریم.

جلالی افزود: نگاه و چشم انداز بیست ساله‌ای برای صنایع‌دستی در نظر گرفتیم تا شاهد نقش آفرینی در چارچوب زنجیره ارزش باشیم و این نقش آفرینی مستلزم ظرفیت سنجی و تهیه نقشه آمایش با کمک مدیران استانی است.

او تصریح کرد: دفاتر امور روستایی می‌توانند بازوی شناسایی، خلق و توسعه و ترویج صنایع‌دستی باشند.

جلالی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۳ درصد سهم اشتغال مشاغل خانگی از کل مشاغل ایجاد شده در تولید صنایع‌دستی را داریم و با ایجاد همگرایی نسبت به اعتبارات، اختیارات و ارتباطات این عدد می‌تواند بیشتر باشد.

جلالی در پایان گفت: در شورای استان‌ها نیازمند مطالبه تبصره ۱۶ هستیم و این فرصت مناسبی برای اشتغال آفرینی روستائیان و عشایر به واسطه صنایع‌دستی خواهد بود.

تغییر شیوه‌های تولید در حوزه صنایع‌دستی

در ادامه محمدحسین عسگرپور مدیرکل حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی کشور گفت: با مراکز رشد، جهاد دانشگاهی ، پارک‌های علم و فناوری و خانه‌های خلاق معاونت ریاست جمهوری تفاهم نامه همکاری داریم.

او افزود: به دنبال تغییر شیوه‌های تولید در حوزه صنایع‌دستی هستیم و آمادگی ارائه تسهیلات کم بهره برای تعاونی‌ها و تشکل‌ها را برای راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: