کد خبر: ۵۵۶۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱

در کلان شهر تهران که روزانه میلیون‌ها سفر و تردد شهری صورت می گیرد ضرورت توجه به سرویس‌های بهداشتی بیش از پیش احساس می‌شود.

به گزارش شفاف، سرویس بهداشتی تمیز و در دسترس بودن آن، یکی از مهم ترین جلوه های یک شهر مدرن و نظام بهداشت عمومی محسوب می شود. این مسئله، در نظام های ارزشیابی بهداشت و سلامت عمومی یک کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وقتی یک جامعه در شهر های مختلف،‌ از سرویس بهداشتی گسترده، تمیز و مدرن برخوردار باشد، شهروندان از استرس های روانی و جسمی مربوط به عدم وجود سرویس بهداشتی در امان هستند و میزان آسیب پذیری های اجتماعی کاهش پیدا می کند.  

در کشور ما و به ویژه ابرشهر تهران که روزانه میلیون ها سفر و تردد شهری صورت میگیرد ضرورت توجه به سرویس های بهداشتی بیش از پیش احساس می شود. بر همین اساس مدیریت شهری پایتخت و خاصه سازمان زیباسازی شهرتهران به عنوان متولی قانونی این امر در راستای ایجاد و توسعه این نیاز در سطح شهر اقدامات قابل توجهی را انجام داده و در دست اقدام دارد.

 مصوبه شورای شهر تهران:

شورای اسلامی شهر تهران با تصویب طرح "الزام شهرداری به احداث سرویس های بهداشتی در سطح شهر  در بهار سال 1383"  شهرداری تهران را ملزم به تهیه و ارائه لایحه "احداث و افزایش سرویس‌های بهداشتی در سطح تهران" کرده است.

بر اساس ماده‌ واحده این طرح شهرداری تهران موظف شد از تاریخ ابلاغ این مصوبه حداکثر ظرف مدت سه‌ ماه نسبت به تهیه لایحه احداث و افزایش سرویس‌های بهداشتی عمومی در مناطق مختلف شهر تهران و چگونگی اداره و نگهداری صحیح آن‌ها اقدام و جهت بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

و سازمان زیباسازی شهرتهران متولی این مهم با توجه به رشد جمعیت و نیاز سنجی ها وارد فازهای جدید طراحی، اجرا و ساخت جشمه های مورد نیاز شهری شد.

توسعه سرویس های بهداشتی جز خدمات ابتدایی در شهر است

علیرضا نادعلی با اشاره به اهمیت توسعه سرویس های بهداشتی در سطح شهر گفت: ورود سازمان زیباسازی به توسعه سرویس های بهداشتی از جمله موضوعات کمتر مورد توجه قرار گرفته در پایتخت بود که جای تقدیر دارد چراکه این مهم جز خدمات ابتدایی در شهر است و ما نباید این موضوع را فراموش کنیم.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران دو بحث مهم یکی بحث سرویس های بهداشتی و دیگری پل های مکانیزه به سازمان زیباسازی واگذار شده است.

او افزود: باید مقایسه صورت بگیرد تا ببینیم نسبت به قبل چقدر پیشرفت داشته ایم. توسعه سرویس های بهداشتی جز خدمات ابتدایی در شهر است و ما نباید این موضوع را فراموش کنیم. 

نادعلی با اشاره به شهر زیست پذیر اظهار کرد: توسعه سرویس های بهداشتی در زمره امور مهم برای شهروندان است. سفرهای درون شهری زیادی در تهران انجام می شود و این خدمات باید وجود داشته باشند و نباید از آن غفلت کنیم. 

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: درست است که بحث مربوط به خدمات شهری است ولی ابعاد فرهنگی دارد. تجربیات کلان شهرها انتقال تجربه جز موارد بسیار مهم است که باید صورت می گیرد و در عملیاتی کردن آن ها هم لازم است تسریع صورت گیرد و در گذشته بعید می دانم در این حد انتقال تجربیات باشد.

بهره برداری از ۲۶۰ چشمه سرویس بهداشتی در ۲۰ نقطه تا پایان سال 

رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران نیز از رویکرد جدید سازمان در برنامه های فنی و توسعه شهری خود برای توسعه و بهبود دسترسی شهروندان پایتخت به سرویس بهداشتی خبر داد و گفت: شهروندان در این خصوص مطالباتی دارند. بر اساس آن در سال جاری احداث ۲۶۰ چشمه سرویس بهداشتی در ۲۰ نقطه پایتخت در دستور کار قرار گرفته که تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

وی با تاکید بر نقش سرویس بهداشتی در سلامت شهروندان و بهداشت محیط نیز افزوده است: سازمان ملل متحد به عنوان یکی از رویکردهای های اصلی خود در حوزه زندگی شهری، دسترسی آسان و مناسب شهروندان به سرویس شهری را دنبال کرده و از دولت ها و نیز مدیریت شهری شهرها مطالبه می کند.

رضا صیادی تصریح کرد: در شهر تهران حدود ده هزار چشمه سرویس بهداشتی وجود دارد که از نظر سرانه سرویس بهداشتی عمومی نسبت به جمعیت وضعیت خوبی داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: