کد خبر: ۵۵۶۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶

ناتو از تمامی طرفین در کوزوو خواست با هیات حافظان صلح این بلوک در این کشور برای تضمین امنیت و صلح همکاری کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از تمامی طرفین می‌خواهیم تا برای ایجاد امنیت و آزادی تحرک در کوزوو تعامل کنند. این هیات حافظان صلح به رهبری ناتو در کوزوو به اجرای حکم سازمان ملل برای تمامی جوامع در کوزوو ادامه خواهد داد. راه‌حل‌ها باید از طریق گفت‌وگو حاصل شوند.

این بیانیه پس از آن صادر شد که صربستان اواخر روز پنجشنبه همزمان با تشدید تنش‌ها در این منطقه رسما از هیئت صلح‌بان تحت امر ناتو در کوزوو خواست تا نیرو در این منطقه مستقر کند.

ناتو نیز اعلام کرد که با نیروها و گشت‌زنی‌های بیشتر در شمال کوزوو حضوز خود در این منطقه را تقویت می‌کند تا امنیت را برای تمامی جوامع در آنجا تامین کند.

در این بیانیه آمده است: ما با دقت اوضاع در شمال کوزوو را تحت نظر داریم. حافظان صلح ناتو از قابلیت و پرسنل لازم برای تامین امنیت و تضمین آزادی تحرک تمامی جوامع برخوردارند.

الکساندر ووجیچ، رئیس جمهوری صربستان گفته است، بلگراد بر اساس قطعنامه سازمان ملل رسما از نیروهای صلح‌بان ناتو موسوم به KFOR می‌خواهد تا به ارتش و پلیس صربستان اجازه دهد نیروهایش را در کوزوو مستقر کند.

قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل می‌گوید، صربستان حق دارد تا ۱۰۰۰ تن از اعضای نیروی امنیتی خود را در کوزوو مستقر کند.

بخش کوچکی از جمعیت کوزوو را صرب‌ها تشکیل می‌دهند (حدود سه درصد) و دولت در دست مسلمانان آلبانیایی‌تبار است اما دشمنی قدیمی این دو گروه باعث شده تا اقلیت صرب‌ها احساس کنند مورد ظلم دولت مرکزی قرار گرفته‌اند. صرب‌تبارها هنوز سوار خودروهایی می‌شوند که در صربستان شماره شده‌اند و دولت پریشتینا به آنها دستور داده تا شماره ماشین‌ها را با شماره‌های صادره از کوزوو عوض کنند. این ماجرا منجر به سد کردن جاده‌های شمال کوزوو از سوی صرب تبارها و برخی درگیری‌های مسلحانه شده است. این درگیری‌ها در نهایت منجر تعلیق موقت این حکم شد اما رییس جمهور صربستان که کشورش استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسد تاکید کرده در صورتی که دولت کوزوو بخواهد جریمه از دارندگان این ماشین‌ها دریافت کند، جهنم روی زمین به پا شود.

حمله روسیه به اوکراین نیز عاملی برای افزایش تنش‌ها شده است. کوزوو انگشت اتهام را سمت روس‌ها گرفته است. روسیه سال‌هاست که مهم‌ترین متحد صرب‌هاست و همین امر باعث شده تا کوزوو آن را به دامن زدن به تنش‌های قومی و منطقه‌ای متهم کند. ویوسا عثمانی، رییس جمهور کوزوو معتقد است که مسکو می‌خواهد کشور آنها را قربانی جنگ اوکراین کرده و اوضاع اروپا را از این طریق از آنچه که هست آشفته‌تر کند.

رئیس‌جمهوری صربستان به دنبال مجوزی است که به آنها اجازه دهد هزار سرباز به کوزوو بفرستند. بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، این کشور حق دارد تا نیروهای خود را برای حفاظت از مناطق ارتودکس‌نشینی که صرب‌ها در آن ساکن هستند بفرستد. حالا ووچیچ اصرار دارد تا از این حقی که ناتو به آنها داده، استفاده کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: