کد خبر: ۵۵۶۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴
رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در جمع خبرنگاران:

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: مسیر تمدن‌ها در ارتباط با نحوی پیوند دانش و نظام حکمرایی ملت‌ها تعیین شده است.

به گزارش شفاف، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: مسیر تمدن‌ها در ارتباط با نحوی پیوند دانش و نظام حکمرایی ملت‌ها تعیین شده است.

عطاءالله رفیعی آتانی در آییئن اختتامیه چهاردهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و نهمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی کفت:جشنواره پیوند بین علم و مدیریت شهری است. فرمایشات رهبر معظم انقلاب به طور واضح گویا بود که پژوهش موضوع مهمی است و ما برای تجلیل از این کار گرد هم آمده ام.

وی افزود: باید بتوانیم یک جریان فکری در کشور راه بیندازیم که جامعه علمی در تعامل با مدیریت و مردم نقش ایفا کند. هدف ما تولید علم و نظریه پردازی است و جوایزی ک به برگزیدگان داده می‌شود با همین هدف است.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ادامه داد: هدف دیگر شناسایی نخبگان است به هر حال جامعه علمی که می‌توانند به مدیریت و حکمروایی شهری کمک کنند پراکنده هستند و این جشنواره فرصتی است تا آن‌ها را شناسایی و بعد شبکه سازی کنیم امیدواریم در سال آینده در جشنواره بعدی خبر خوشی از دستاورد‌های پژوهشگران داشته باشیم و این مطالعات باید در خدمت مدیریت شهری قرار گیرد و برای این کار یک همت و اراده‌ای را از سوی مدیران می‌طلبد و هم تبدیل محتوای پژوهشی به طرح‌های اجرایی است.

وی با بیان اینکه پژوهش صرفا دانشگاهی قابل اجرا نیست و تنها در همان مراکز علمی پاسخگوی نیازهاست، ادامه داد:با این اهداف چنین تلاش‌هایی رقم می‌خود و یک سال دوستان تلاش می‌کنند تا با جامعه علمی ارتباط برقرار کنند و بررسی می‌کنند تا در مراسمی مورد تجلیل قرار گیرد. پهمکاران ما شهرداری تهران دبیر خانه شهرداران کلانشهر‌های ایران شورای اسلامی شهر تهران سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور و بیش از ۵۰ مرکز علمی و تخصصی است.

وی با بیان اینکه این جشنواره دو محور تخصصی داشته است. یکی شهر‌های دانش محور و کار آفرین و دومین تمدن ایرانی و اسلامی و حکمروایی شهری بود، یادآور شد: در این مدت نشست‌های علمی متعددی داشتیم. بیش از ۲۰۰۰ اثر علمی به دبیرخانه جشنواره رسید و توسط هیات علمی و داوران مورد ارزیابیی قرار گرفت.

رفیعی بیان کرد:مسیر تمدن‌ها در ارتباط با نحوی پیوند دانش و نظام حکمرایی ملت‌ها تعیین شده است. با نگاهی به تمدن‌های اسلامی می‌توان دید که جایی تممدن ما در اوج بوده که نظام سیاسی و علمی با هم پیوند داشته اند اگر این رویکرد را در نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری پیوند بزنیم، مبنای شایسته سالاری می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر این رویکرد اتفاق بیفتد ما می‌توانیم یک تجربه جددی از نقطه اوج تمدن اسلامی را رغم بزنیم. راه دومی نداریم به غیر از اینکه پیوند علم و نظام سیاسی و تصمیم گیری کشور را ایجاد کنیم.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در ادمه گفت:عدم حضور دستاورد‌های مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در این جشنواره یکی از موضوعات قابل تامل است به رغم اینکه پژوهشگران خوبی در حوزه مدیریت شهری در مرکز مطالعات حضور دارند، اما آن‌ها متواضعانه تنها میزبانی این جشنواره را قبول کردند.

وی افزود: بحث بعدی مساله بین المللی این جشنواره است. نظام زندگی ایرانی اسلامی باید برای جهان حرف داشته باشد و برای چنین کاری نیاز داریم تا به این مساله توجه شود. همچنین حضور رسانه‌ای پژوهش‌ها و موضوعات علمی نیز می‌تواند در بهبود روابط تصمیم گیران و پژوهشگران تاثر داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: