کد خبر: ۵۵۶۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸

کاخ سفید در حالی با مشکلات و چالش‌هایی برای کمک رسانی در زمستان به اوکراین مواجه شده که اکثریت جمهوری خواهان که قرار است کنترل مجلس نمایندگان را برعهده بگیرند، قول داده‌اند تا کمک مالی به کی‌یف را متوقف کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه خبری پولیتیکو، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با احتیاط تحولات هر دو سوی اقیانوس اطلس را زیر نظر دارد. در حالیکه جنگ وارد دهمین ماه خود می‌شود، اما آزمونی جدید برای دولت بایدن، در داخل و خارج از ایالات متحده درست با کاهش دما در شرق اروپا در حال افزایش است.

با وجود حملات روسیه به شبکه برق که بخش بیشتری از این شبکه توزیع نیرو در اوکراین را در تاریکی فرو برده و میلیون‌ها اوکراینی خسته از جنگ را دچار مشکل کرده، دولت واشنگتن تلاش‌هایی برای اطمینان از کمک‌های مورد نیاز به اوکراین برای گذراندن زمستان دارد.

یکی از اقدامات دولت بایدن جلب نظر کنگره برای تصویب کمک مالی بیشتر به اوکراین در لایحه هزینه‌های پیشنهادی است که در حال حاضر مورد مذاکره قرار دارد.

کاخ سفید به یکسری از متحدان غیرمحتملش تمایل پیدا کرده که شامل جمهوری خواهان میانه‌رو در مجلس نمایندگان آمریکا می‌شوند که حمایت خود را از این بودجه مالی برای اوکراین اعلام کردند و همچنین میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا که قاطعانه از کمک مالی به اوکراین حمایت کرده است.

بایدن اخیرا گفته بود: می‌خواهیم مطمئن شویم که می‌توانیم از آنها دفاع کنیم.

"کوین مک‌کارتی"، رهبر جمهوری خواهان در اکتبر گفته بود که اوکراین دیگر "چک سفید" از واشنگتن دریافت نخواهد کرد.

پنتاگون آماده‌سازی برای مسلح کردن کی‌یف را افزایش داده و برنامه‌های ارسال سامانه دفاع موشکی پاتریوت را نهایی کرده که می‌تواند توانایی کی‌یف را برای دفاع از خود در برابر حملات هوایی از جمله موشک‌ها و پهپادهای مسلح به شدت افزایش دهد.

وزارت دفاع آمریکا همچنین در حال بررسی ارسال دیگر تسلیحات نظیر کیت‌هایی است که می‌تواند مهمات هوایی بدون قابلیت رهگیری را به بمب‌های هوشمند بدل کند. همچنین مواد منفجره هم شامل این موارد ارسالی می‌شود که به طرز چشمگیری می‌تواند حملات اوکراین را بیشتر کند.

به گفته مقام‌های پنتاگون، یکسری گفت‌وگوها برای تمدید آموزش ارتش اوکراین در پایگاه نظامی آمریکا در آلمان در حال انجام است.

در حال حاضر، هیچ برنامه‌ای برای سفر بایدن به کی‌یف وجود ندارد و علت اصلی آن هم خطرات امنیتی است، اما به گفته مقام‌های کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین صحبت کرده است.

تا این مرحله از جنگ، بایدن برای احیای ناتو و تشکیل یک اتحاد فرا آتلانتیک جهت ایستادگی در برابر پوتین به خوبی عمل کرده است. دستیاران ارشد کاخ سفید تا این لحظه تحت تاثیر اتحاد اروپا قرار گرفته‌اند اما آنها می‌دانند که کار بایدن در این چند ماه چالش برانگیزتر خواهد شد.

ائتلاف نظامی ناتو که همچنان به حمایتش از اوکراین ادامه می‌دهد، با بحران انرژی روبروست و از رکورد اقتصادی در هراس است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: