کد خبر: ۵۵۶۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد، اتحادیه اروپا با طرح دورنمای عضویت کوزوو در این اتحادیه، به صربستان خیانت می‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه با انتشار پستی در پیام رسان تلگرام نوشت، نشست اخیر اتحادیه اروپا با کشورهای حوزه غرب بالکان در اوایل ماه جاری میلادی، افزایش تنشها بین صربستان و کوزوو را در پی داشت.

زاخارووا به این موضوع اشاره کرد که احتمالا اقدامات بروکسل در وخیم‌تر ساختن این وضعیت نقش داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد، بروکسل به بلگراد "آینده درخشان"‌ پیشنهاد می‌دهد در حالی که "مرتکب تحریکات ضدصربها می‌شود."

بروکسل در جریان نشستی که در تاریخ ششم دسامبر در شهر تیرانا، پایتخت آلبانی برگزار شد اعلام کرد، هم صربستان و هم منطقه جدا شده کوزوو دارای "چشم انداز اروپایی" هستند.

یک هفته بعد از آن مقامات کوزوو یک افسر پلیس سابق صرب تبار را دستگیر کردند که باعث به راه افتادن موجی از اعتراضات در میان صرب تبارهای کوزوو شد.

زاخارووا متذکر شد، همچنان که تنشها هنوز در خیابانهای شهرهای کوزوو بالا است، آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو رسما برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست مطرح کرد و یک فرآیند سیاسی به جریان افتاده است.

این در حالی است که به گفته زاخارووا، چند سال قبل طرح یک چشم انداز مشابه برای پیوستن به ائتلاف ناتو سبب شد میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان به آبخازیا و اوستیای جنوبی و همچنین صلحبانهای روسی مستقر در آنجا در سال ۲۰۰۸ حمله کند و این سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه آن را ناشی از یک "مکانیزم مصونیت از مجازات" در غرب خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه عنوان کرد: اتحادیه اروپا از یک طرف بلگراد را به سمت آینده درخشان فرا می‌خواند و از طرف دیگر مرتکب تحریکات ضد صربها می‌شود. این خیانت از همان اول است.

زاخارووا روابط بین بروکسل و بلگراد را با لفظ "ازدواجی که با خیانت شروع می‌شود" توصیف می‌کند.

ناتو در سال ۱۹۹۹ کوزوو را بعد از اجرای یک کمپین بمباران از صربستان گرفت. اتحادیه اروپا و آمریکا همچنان حامی استقلال این منطقه جدا شده هستند. کوزوو در سال ۲۰۰۸ به صورت یکجانبه به اعلام استقلال پرداخت. صربستان با این وجود همچنان این منطقه را بخشی از خاک خود می‌داند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: