کد خبر: ۵۵۶۳۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷

"فرانسه شاهد کاهش روزافزون نفوذ خود در قاره آفریقا است اما دلایل آن چیست؟"

به گزارش شفاف، به نقل از شبکه‌ خبری المیادین، فرانسه در سال‌های اخیر شاهد کاهش نفوذ چشمگیری در قاره آفریقا بوده و بیشتر مناطقی را که برای سال‌های طولانی اشغال کرده بود از دست داده است.

اخیراً ستاد ارتش فرانسه از خروج آخرین سرباز فرانسوی از آفریقای مرکزی بعد از دوره کوتاهی از عقب نشینی از غرب آفریقا خبر داد.

هیئت ستاد ارتش فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ۱۵ دسامبر آخرین سرباز فرانسوی با هواپیمای نظامی به پاریس بازگشت. فرانسه به طور کامل نیروهای خود را از مالی خارج کرد. پاریس سال میلادی گذشته نیز از تعلیق همکاری نظامی خود با آفریقای مرکزی خبر داده بود. بسیاری از کشورهای آفریقایی در حال حاضر برای رهایی از فرانک آفریقا که ارزی بود که پاریس برای مستمره‌های قبلی خود ایجاد کرده بود تلاش می‌کنند. در این راستا شخصیت‌های آکادمیک و پژوهشگران امور آفریقایی اعلام کردند، فرانسه نفوذ خود را به طور کامل در منطقه آفریقا از دست داده است و عقب نشینی آن از آفریقای غربی و آفریقای مرکزی بعد از شکست این کشور در عملیات امنیتی و تمایل مردم برای پایان حضور فرانسه صورت گرفته است.

محمد آق اسماعیل، استاد علوم سیاسی دانشگاه باماکو می‌گوید: نفوذ سیاست فرانسه در آفریقا در سایه حکمرانی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور شاهد کاهش چشمگیری بوده است. شکست فرانسه در پرونده امنیت و ثبات در آفریقا موجب مخالفت مردمی با سیاست پاریس شد. کاهش نفوذ فرانسه همزمان با افزایش نقش قوی روسیه، چین، ترکیه و آمریکا در قاره آفریقا است. عقب نشینی فرانسه از آفریقای مرکزی و قبل از آن از منطقه "ساحل" آفریقا نشان دهنده این کاهش نفوذ است. کاهش نفوذ فرانسه در آفریقا بر ابعاد اقتصادی و فرهنگی تأثیر گذاشته و شرکت‌های چینی توانسته‌اند عرصه را بر شرکت‌های فرانسوی در این قاره تنگ کنند. همچنین بسیاری خواهان تدریس زبان انگلیسی یا زبان‌های محلی به جای زبان فرانسه هستند.

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: به رغم استقلالی که در سال ۱۹۵۸ به ۱۴ کشور آفریقایی داده شده اما این استقلال به نظر صوری می‌رسد و فرانسه همچنان مواد خام را در این مناطق در اختیار دارد و فعالیت‌های امنیتی و آموزش نظامی را نیز به انحصار خود درآورده است. کشورهای مستعمره فرانسه ۵۰ درصد از ذخایر پولی خود را به پاریس منتقل می‌کردند.

محمدعلی کیلانی، مدیر مرکز بررسی نزاع‌ها در ساحل آفریقا در پاریس گفت: فرانسوی‌ها فعالیت پایگاه‌هایشان را متوقف کردند چرا که اروپایی‌ها بسیار درباره نقش نیروهایشان در آفریقا که در نزاع‌های سیاسی و مسلحانه دخالت می‌کنند سوال می‌کنند. ورود آمریکا به رقابت در آفریقا بعد از دیدن ناتوانی فرانسه برای ادامه این مداخله صورت گرفت. مداخله آمریکا در بحران چاد و درخواست از پارلمان اروپا برای دور ماندن پاریس از نزاع‌های آفریقا از نشانه‌های واضح مداخله آمریکا بود.

وی گفت: حمله هوایی که جنگنده‌های ناشناس در آفریقای مرکزی انجام دادند نشان‌دهنده تلاش پاریس برای گرفتن انتقام خروج خود از این قاره است. به ویژه اینکه هیچ‌گونه هواپیمایی بجز هواپیماهای فرانسه قادر به انجام حملات در آنجا نیستند. فرانسه احتمالاً به مدت زیادی در برخی کشورهای آفریقایی نمی‌ماند. پاریس زمینه را برای واشنگتن فراهم می‌کند. نشست اخیر سران آفریقا و آمریکا به منزله کوبیدن آخرین میخ در تابوت نفوذ پاریس در آفریقا بود.

اسماعیل محمد طاهر، از شخصیت‌های آکادمیک چاد می‌گوید: عقب نشینی فرانسه از آفریقای مرکزی بعد از عقب نشینی این کشور از غرب آفریقا به ویژه مالی و تعلیق فعالیت نظامی خود در این منطقه در سال ۲۰۲۱ صورت می‌گیرد که نشان دهنده تلاش این کشور برای تقویت حضور خود در منطقه ساحل است. فرانسه برای تقویت استراتژی جدید خود تلاش می‌کند که شامل حضور بیشتر در نیجر و چاد برای مقابله با رقابت بین‌المللی در منطقه ساحل و حفظ مناطق باقی مانده خود است. فرانسه شاهد شکست زیادی در عملیات نظامی در غرب و مرکز آفریقا بوده اما برای تقویت استراتژی جدید خود در منطقه ساحل برای جبران خسارت‌هایی که داشته، تلاش می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: