کد خبر: ۵۵۶۳۱۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل که دو سال پیش برنده جایزه صلح نوبل شده بود، اعلام کرد که در پایان شش سال فعالیتش در این سمت، کناره گیری می‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "دیوید بیسلی" که یک جمهوری‌خواه و مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل است برای یک دوره فرماندار ایالت کارولینا در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ بود.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در آوریل ۲۰۲۳ و در پایان شش سال فعالیتش به عنوان مدیر اجرایی بزرگترین سازمان بشردوستانه جهان کناره گیری می‌کند.

وی همچنین گفت: فعالیت در این بخش بزرگترین لذت را برای من در پی داشت و عمیق‌ترین رنج برای زندگی من است که از این سمت کناره گیری می‌کنم. از سخاوت و بزرگی دولت‌های آمریکا و افراد مرتبط سپاسگزارم، ما توانستیم به میلیون‌ها نفر در جهان غذارسانی کنیم. اما واقعیت این است که ما نتوانسته‌ایم همه آنها را سیر کنیم و تراژدی گرسنگی شدید در یک جهان ثروتمند همچنان ادامه دارد.

بیسلی در سال ۲۰۱۷ توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده به عنوان مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل منصوب شد پس از آنکه نیکی هیلی، سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل وی را برای این سمت پیشنهاد داده بود.

برنامه جهانی غذا در سال ۲۰۲۰ برنده جایزه صلح نوبل شد، آن هم برای مقابله با گرسنگی و تلاش برای پایان دادن به استفاده ابزاری از آن به عنوان سلاح جنگی و درگیری در زمانی که پاندمی کرونا تهدیدی برای تشدید قحطی در جهان شده بود.

در مارس ۲۰۲۲، مدت زمان فعالیت بیسلی در دوران جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا برای یک سال دیگر تمدید شد. در سپتامبر همین سال، بیسلی گفته بود که وقتی در سال ۲۰۱۷ به این سمت منصوب شد تنها ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان به سمت قحطی و گرسنگی می‌رفتند. اما تغییرات جوی، پاندمی کرونا و جنگ اوکراین این تعداد را به ۱۳۵ میلیون نفر افزایش داد.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل مستقر در رم، ایتالیا در سال ۱۹۶۱ و به دستور دوآیت آیزنهاور، رئیس جمهوری وقت آمریکا تاسیس شد و به ارسال کمک برای کشورهای درگیر بحران‌های فراوان چون خشکسالی ۱۹۸۴ اتیوپی، سونامی ۲۰۰۴ آسیا و زمین لرزه ۲۰۱۰ هائیتی پرداخته است.

بیسلی همچنین گفته که روند انتخاب جانشینش آغاز شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: