کد خبر: ۵۵۶۴۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳

منابع مطلع اعلام کردند که ولیعهد عربستان سعودی در دیدار اخیرش با نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان در شهر جدّه برخورد دوستانه‌ای با وی داشته است و به همین دلیل نخست‌وزیر لبنان به جلب حمایت ریاض برای ابقا در این سمت چشم دوخته است.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه الاخبار، منابع نزدیک به نجیب میقاتی، نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان گفتند که دیدار وی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه مراسم افتتاحیه جام جهانی قطر زمینه دیدار آنها در جده را فراهم کرد.

طبق گفته این منابع، دیدار دوحه مثبت بود و پس از این دیدار بن سلمان بر حضور میقاتی در نشست اخیر کشورهای عربی و شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در عربستان تاکید کرد.

به گفته این منابع، میقاتی از این دیدار "بسیار خرسند" است، زیرا شکافی را که با ریاض و سایر پایتخت‌ها وجود داشت شکست و وی همچنین معتقد است که بن سلمان باب گفت‌وگو با او را درباره پرونده لبنان باز کرده است، اما منابع الاخبار معتقدند که اینطور نیست و سخت است در مورد تغییر عمده در موضع عربستان در این زمینه صحبت کرد.

این منابع گزارش دادند که بن سلمان به میقاتی اطلاع داده است عربستان سعودی در محدوده خاصی به لبنان توجه دارد و پرونده کمکی که لبنان می‌خواهد در چارچوب صندوق توافق شده با فرانسه باقی خواهد ماند. ولیعهد سعودی بار دیگر ملاحظات خود را درباره لبنان و مواضع منفی ریاض  در قبال حزب الله به میقاتی اعلام کرد. اما میقاتی گفته است که بن سلمان با او "صمیمی" بود و شماره تلفن شخصی خود را به او داد تا در صورت لزوم با وی تماس بگیرد.

منابع آگاه گفتند که عربستان سعودی نه تنها به پرونده ریاست جمهوری، بلکه به پرونده نخست‌وزیری و دولت آینده لبنان نیز توجه دارد و به نظر می‌رسد که می‌خواهد در حل و فصل این دو پرونده سهیم باشد.

طبق گفته این منابع، میقاتی به دنبال حمایت عربستان یا حداقل عدم مخالفت آن برای باقی ماندن در پست نخست‌وزیری است و علاوه بر این به حمایت ایالات متحده، فرانسه و برخی از کشورهای عربی تکیه کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: