کد خبر: ۵۵۶۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۸

به دنبال بررسی‌های مشابه توسط کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا، یک سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت که مقامات ژاپنی در حال بررسی گزارش یک گروه حقوق بشری هستند که نشان می‌دهد چین دفاتر پلیس در ژاپن ایجاد کرده است.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، Safeguard Defenders، یک گروه حقوقی متمرکز بر آسیا مستقر در اسپانیا، دو گزارش از سپتامبر منتشر کرده است که نشان می‌دهد مقامات چینی ۱۰۲ مرکز پلیس در خارج از کشور را در ۵۳ کشور از جمله ژاپن ایجاد کرده‌اند.

مقامات چینی این اتهامات را رد کرده و گفته‌اند که این تسهیلات مراکزی هستند که داوطلبانه اداره می‌شوند و به شهروندان کمک می‌کنند تا اسناد را تمدید کنند و خدمات دیگری را ارائه دهند که در طول همه گیری کووید مختل شده است.

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه ژاپن، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره واکنش دولت به این گزارش گفت: «ما تمام اقدامات لازم را برای روشن کردن وضعیت انجام خواهیم داد. ماتسونو پیشتر گفته بود که ژاپن از طریق مجاری دیپلماتیک به مقامات چینی گفته است که " وجود هرگونه فعالیتی که حاکمیت ژاپن را نقض کند، غیرقابل قبول است".

Safeguard Defenders در گزارشی در سپتامبر اعلام کرد که پلیس شهر فوژو چین یک "مرکز خدمات" در توکیو راه‌اندازی کرده است. این گروه در یک گزارش تکمیلی نشان داد که پلیس شهر نانتونگ چین مرکز دیگری در جایی در ژاپن دارد.

تحقیقات ژاپن پس از بررسی‌های مشابه کشورهای غربی در مورد گزارش‌هایی صورت می‌گیرد که ادعا می‌کرد پلیس چین اتباع چینی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند هدف قرار می‌دهد و برخی را تحت فشار قرار می‌دهد تا به خانه بازگردند تا با اتهامات جنایی روبرو شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: