کد خبر: ۵۵۶۵۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸

 

دستگاه‌های لامپی از لحاظ تاریخی بر بازار ویدئو پروژکتور تسلط داشته‌اند؛ و به‌طور سنتی انتخاب متداولی برای تامین منبع نور پروژکتورها در محیط‌های تجاری و خانگی بوده‌اند. با این حال پیشرفت‌های اخیر در فناوری نور لیزر و LED، موجب رقابت شدیدی در این بازار شده و پروژکتورهای غیر لامپی را به یک جایگزین مناسب برای آنها تبدیل کرده است. بنابراین هنگام خرید ویدئو پروژکتور جدید، مهم است که تفاوت‌های قابل انتظار در پروژکتورهای لامپی، LED و لیزری را بدانید. همچنین با مهم‌ترین مزایای ویدئو پروژکتور لیزی آشنا شوید.

ویدئو پروژکتورهای لامپی

پروژکتورهای لامپی محبوب‌ترین تکنولوژی برای استفاده‌های تجاری سبک تا متوسط ​​بوده‌اند. پروژکتورهای لامپی معمولا درجه روشنایی بالاتری نسبت به مدل‌های LED ارائه می‌دهند؛ و در سال‌های اخیر لامپ‌ها قادر به استفاده بیش از هزار ساعت بوده‌اند؛ که نسبت به رتبه‌بندی‌های چند صد ساعته قدیمی بهبود چشم‌گیری محسوب می‌شود. در واقع پروژکتورهای لامپی مدرن حالا می‌توانند هزاران ساعت کار کنند؛ و همچنین می‌توان با هدف افزایش توان لومن، آنها را به خروجی دو لامپ تجهیز کرد.

با این ویژگی‌ها، ویدئو پروژکتورهای لامپی یک انتخاب خوب برای اجرای با کیفیت با هزینه مناسب هستند. اما نقطه ضعف پروژکتورهای لامپی، خطر خرابی لامپ در زمان نامناسب است؛ که می‌تواند باعث خرابی پرهزینه و آزاردهنده، همراه با مشکلات احتمالی برای تامین و جایگزینی لامپ شود. البته اگر از پروژکتور مدنظر به‌طور منظم استفاده نمی‌شود؛ ممکن است سال‌ها طول بکشد تا لامپ آن نیاز به تعویض داشته باشد. اگرچه همین مسئله نیز ممکن است شما را در شرایطی قرار دهد؛ که مدل دستگاه‌تان منسوخ شده و یافتن لامپ جایگزین برای آن دشوار باشد.

پروژکتورهای ال ای دی

پروژکتورهای ال ای دی در گذشته به عنوان محصولی با کیفیت پایین تلقی می‌شدند؛ و همچنان در تلاش برای از بین بردن این برچسب هستند. یک ویدئو پروژکتور LED عموما امتیازات لومن بسیار کمتری نسبت به مدل‌های لیزری یا لامپی ارائه می‌دهد؛ و تولیدکنندگان معمولا برای بازتولید رنگ مناسب توسط LED با مشکل مواجه شده‌اند. البته در سال‌های اخیر شاهد افزایش علاقه به پیشرفت فناوری LED بوده‌ایم؛ اما این مدل‌ها از نظر عملکرد همچنان گزینه سوم هستند.

از سویی این مدل‌ها مزایایی نیز دارند. مثلا قابلیت اطمینان و راحتی در ال ای دی بالاست. این دستگاه‌ها برای استفاده نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند؛ زیرا بسیاری از آنها می‌توانند تا 30 هزار ساعت بدون مشکل کار کنند؛ و هیچ توجه دیگری به جز تمیز کردن فیلتر لازم ندارند. این قابلیت اطمینان، ویدئو پروژکتور ال ای دی را به گزینه‌ای عالی برای مکان‌هایی که دسترسی به دستگاه آسان نیست؛ یا مکان‌هایی که کاربر نهایی توانایی یا تمایلی برای تعویض لامپ‌های پروژکتور ندارد، تبدیل می‌کند. همچنین پروژکتور LED به دلیل خروجی حرارت کم خود شناخته شده است؛ که می‌تواند در برخی از تاسیسات حیاتی باشد. به خصوص اگر انتظار می‌رود ویدئو پروژکتور به‌طور مداوم کار کند. بنابراین در چنین مواردی LED گزینه مناسب شماست.

پروژکتورهای لیزری

پروژکتورهای لیزری به‌طور کلی از نظر عملکرد بهترین انتخاب هستند؛ و از نظر توانایی در صنعت فعلی پیشرو هستند. مانند پروژکتورهای LED، مدل لیزری نیز دارای یک موتور سبک حالت جامد است؛ که قادر به استفاده طولانی‌مدت با حداقل تعمیر و نگهداری است. همچنین سطوح گرمای پایینی تولید می‌کند. فناوری لیزر از نظر درجه‌بندی رنگ و روشنایی، به‌راحتی از LED پیشی می‌گیرد؛ و آن را به انتخابی واضح برای نمایش در مقیاس بزرگ یا نمایش برنامه‌های با جزئیات رنگ بالا تبدیل می‌کند.

نقطه ضعف آشکار انتخاب پروژکتور لیزری قیمت آن است. یک ویدئو پروژکتور لیزری با کیفیت، معمولا از حدود 3500 دلار شروع می‌شود؛ و مدل‌های رده بالاتر آن به ده‌ها هزار دلار یا حتی بیشتر برای بهترین گزینه‌های حرفه‌ای قیمت دارند. بنابراین اگر به دنبال یک گزینه سرگرمی و خانگی هستید؛ توصیه می‌کنیم مقاله راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی را بخوانید.

در این شرایط مشتری باید قضاوت کند که لیزی بودن این دستگاه چقدر اهمیت دارد؛ و به خاطر داشته باشد که این نوع محصول ارزان‌قیمت نیست. زیرا پروژکتورهای لیزری درجه پایین معمولا در مقایسه مدل‌های لامپی یا ال ای دی هم‌رده، برتری خاصی ندارند.

قبل از خرید، مهم است که تمام جنبه‌های کاربردی ویدئو پروژکتور را در نظر بگیرید. مواردی مانند روشنایی محیط، استفاده مورد انتظار، لزوم کیفیت تصویر و قیمت، همگی بر روی فناوری نورپردازی مناسب برای نیاز شما تاثیر می‌گذارند.

مزایای پروژکتور لیزری

با وجود موارد گفته شده، بهتر است به‌طور دقیق‌تر با مهم‌ترین مزایای ویدئو پروژکتور لیزری آشنا شوید.

طول عمر

طول عمر یک منبع نور در ویدئو پروژکتور، تعداد ساعاتی است که پروژکتور می‌تواند با قدرت کامل کار کند. یعنی قبل از اینکه روشنایی منبع نور و در نتیجه کیفیت پخش به سطح غیرقابل قبولی برای استفاده مناسب، کاهش یابد.

طول عمر پروژکتورهای لامپی را می‌توان صدها ساعت بیان کرد. البته مسلما پروژکتورهای لامپی تاکنون چندین نوآوری را برای افزایش طول عمر خود انجام داده و برخی از مدل‌های جدید آن حتی تا 6 هزار ساعت عمر می‌کنند. اما اگر آن را با طول عمر معمولی 20 هزار ساعتی پروژکتورهای لیزری مقایسه کنید؛ هنوز توان رقابت ندارند.

منابع نور لیزر نه‌تنها دوام بیشتری دارند؛ بلکه عملکرد آنها نیز در طول زمان بهتر است. در جایی که لامپ‌ها پس از مدتی به ناچار کم‌نور می‌شوند؛ سیستم‌های مبتنی بر لیزر روشنایی ثابت‌تری را ارائه می‌کنند. همین‌طور در مورد رنگ، لیزرها نمایش رنگ نسبتا ثابت و پایدارتری را در طول عمر خود تضمین می‌کنند.

همچنین اگر یک لامپ بسوزد؛ پروژکتور شما مرخص می‌شود. اما اگر یکی از دیودهای لیزر از کار بیفتد (که بسیار بعید است)؛ شما هنوز بقیه دیودها را دارید؛ که تصویر را روی صفحه تشکیل می‌دهند.

صرفه‌جویی در طول زمان

بیایید این موضوع حساس را با اذعان به موارد زیر شروع کنیم: بله، قیمت تمام شده یک ویدئو پروژکتور لیزری از قیمت خرید یک پروژکتور لامپی بیشتر است. اما باید بیشتر از این به سرمایه‌گذاری اولیه فکر کنید. همان‌طور که می‌دانید، می‌توانید برای مدت طولانی‌تری از نتایج لیزر لذت ببرید. همچنین هزینه‌های اضافی تعمیر و نگهداری، قبض‌های برق بیشتر و سایر هزینه‌های اضافی مربوط به تنظیم لامپ را در پروژکتورهای لامپی فراموش نکنید.

ما ادعا نمی‌کنیم پروژکتورهای لیزری بدون تعمیر و نگهداری هستند. البته که برای تمیز کردن فن‌ها، فیلترها یا لنزها برای حداکثر کارایی، همچنان به بررسی‌های گاه‌به‌گاه نیاز دارید. اما استفاده از لیزر نیاز به تعویض لامپ را کاهش می‌دهد. ممکن است فکر کنید قیمت یک لامپ جایگزین پایان دنیا نیست؛ اما برای مثال اگر از یک ویدئو پروژکتور لیزری با طول عمر 25 هزار ساعت استفاده کنید؛ حداقل از 12 تغییر لامپ در یک پروژکتور لامپی معاف می‌شوید.

در این زمینه توصیه می‌کنیم مقاله قیمت و خرید جدیدترین ویدئو پروژکتور های جیبی و قابل حمل را مطالعه کنید.

پایداری

اگر به قبض برق برگردیم؛ یکی دیگر از مزایای مهم پروژکتورهای لیزری راندمان برق آنهاست. موتورهای نور لیزر رنگ‌های دقیق مورد نیاز را با انرژی متمرکزتر و کاهش اتلاف گرما ایجاد می‌کنند. نیاز به نیروی کمتر برای نتیجه یکسان، برای کیف پول شما و همچنین برای اثر زیست‌محیطی شما عالی است.

موتورهای لیزری معیوب معمولا توسط یک تکنسین مجرب برای تعمیر به کارخانه بازگردانده می‌شوند. در حالی که تعویض لامپ می‌تواند به‌راحتی توسط بسیاری از افراد انجام شود. اما لامپ‌های پروژکتور حاوی جیوه یا سایر مواد زائد خطرناک هستند؛ که اگر به درستی با آنها برخورد نشود، ممکن است آسیب جدی به محیط زیست و حتی سلامتی شما وارد کنند.

در نهایت باید گفت فارغ از قیمت، مزایای پروجکشن لیزری چند برابر است. پروژکتورهای لامپی هنوز برای استفاده متناوب توسط افراد معمولی مناسب هستند؛ اما برای افراد حرفه‌ای لیزر بهترین راه حل است. انتخاب لیزر تجربه شما را در این زمینه با کیفیت، سادگی و قابلیت اطمینان خود بهبود می‌بخشد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: