کد خبر: ۵۵۶۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۴

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا گفت: از سازمان مدیریت بحران انتظار می رود که مناطق اطراف گسل های تهران را نشان دار کند.

به گزارش شفاف، مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر با بیان اینکه رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران مدیر جهادی است، اظهار کرد: اگر بحران واقعی در تهران روی دهد و دامن مدیران را بگیرد، چه کسی قرار است بحران را در تهران اداره کند؟ آیا در کشور، استان های معین برای بحران های محلات آموزش دیده و با تجهیزات آشنا هستند که در زمان بحران خدمت رسانی کنند؟

وی با تأکید بر نظارت بر نگهداری تجهیزات و استانداردهای لازم توسط نیروها، یادآور شد: می توان برای ساختمان هایی که در شهر ساخته می شوند با سیاست های تشویقی زمینه را ایجاد کرد که حداقل نیازها و مشکلات اولیه را برای جلوگیری از بحران برطرف کنند و بتوانند نیاز خود را از برق سولار تأمین کنند.

عباسی ادامه داد: اراضی ذخیره شهری کارکردی برای آیندگان است و باید مراقبت شود؛ چراکه روزی که نیاز به استفاده از آنها باشد روز تلخ و مصیبت باری خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: پروانه ای در شهر تهران صادر و در کمیسیون ماده ۵ در خصوص یکی از ساختمان های پر اهمیت که سالن اجتماعات، طبقات بالا، اقامتگاه و رستوران دارد، مطرح شد که روی یکی از گسل های خطرناک تهران قرار گرفته و سوال من این است که چه اقدامی از سوی سازمان مدیریت بحران برای پیشگیری از ساخت و ساز یا ایمنی کامل این ساختمان صورت گرفته است؟

توقع نداریم که ایمنی در این برنامه به ۸۰ درصد برسد

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز به فصل چهارم برنامه پنج ساله سوم توسعه مبنی بر افزایش تاب آوری اشاره کرد و افزود: نظارت، هماهنگی و پیگیری اجرای ۵ تا ۶ حکم این فصل متوجه سازمان مدیریت بحران شهرداری است. ۱۶ هدف و شاخص راهبردی نیز تعریف شده که حداقل به دو برنامه پنج ساله برای اجرا نیاز دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه باید، ظرفیت مکان های اسکان موقت به ۳۸ هزار عدد اضافه می شد و باید بدانیم که ظرفیت اسکان موقت در تهران به چه میزان است؟

امانی با بیان اینکه انتظار داشتیم که گزارشات بر اساس ۱۶ شاخص راهبردی ارائه می شد، گفت: ما یقینا توقع نداریم که ایمنی در این برنامه به ۸۰ درصد برسد. باید بر اساس جدول شاخص ها گزارش تاب آوری ارائه شود.

ساخت مخازن آب اضطراری در این دوره روال خوبی دارد

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه با اشاره به روند ساخت مخازن آب اضطراری، گفت: این اقدام به خوبی در حال انجام است و تا پایان دوره شورای ششم ۳۷۰ مخزن آب اضطراری در محل های مناسب نصب خواهد شد و تا ۷۲ ساعت این امکان را به ما می دهد که آب شرب در اختیار مردم قرار دهیم. در صورت تکمیل این طرح، ما یکی از کشورهای پیشرو در آسیا خواهیم بود.

وی ادامه داد: تا پایان امسال هزار و ۲۰۰ شیر هیدرانت در تهران نصب خواهد شد؛ در اماکن پرخطر همچون بازار و جایگاه های سوخت باید حداقل یک شیر هیدارنت نصب می‌شد. زمانی که این اقدام به نتیجه برسد، وضعیت ایمنی شهری تهران چند قدم پیش خواهد رفت.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورا نیز با بیان اینکه مدیریت، پایش و واکنش سریع فرونشست ها در پایتخت نیاز به تجهیزات دارد، گفت: این تجهیزات به نظر تنها در اختیار شرکت نفت است و شهرداری این تجهیزات را ندارد. ضرورت دارد که تجهیزات در این حوزه از سوی شهرداری خریداری شود.

سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر خوش شانس باشیم که کانون زلزله از تهران دورتر باشد، خسارات کمتری خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: آمادگی ۲۰ درصدی برای ایمنی در زلزله ۷ ریشتری یک فاجعه است.

مناطق اطراف گسل های تهران نشان دار شود

نرجس سلیمانی رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا در ادامه این جلسه با طرح این پرسش که آیا سازمان مدیریت بحران برای استفاده از تجربیات سایر کشورها در مواقع بحرانی برنامه ای دارد یا خیر؟ اظهار کرد: از سازمان مدیریت بحران انتظار می رود که مناطق اطراف گسل های تهران را نشان دار کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: