کد خبر: ۵۵۶۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۹

ماریو دراگی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا می‌گوید: فقط ولادیمیر پوتین می‌تواند به جنگ میان مسکو و کی‌یف خاتمه دهد.

به گزارش شفاف، به نقل از راشا تودی، ماریو دراگی در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه "کوریرا دلا سرا" گفت: علی‌رغم اینکه اخیرا چیزهای زیادی تغییر کرده اما احتمال صلح دشوار است. کانال‌های ارتباطی بازتر شده و به نظر می‌رسد چین نقش فعال‌تری برای روند مذاکرات داشته باشد. اما با این حال، پایان جنگ میان مسکو و کی‌یف به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بستگی دارد.

زمانی که دراگی در راس قدرت بود، ایتالیا یکی از حامیان اصلی اوکراین محسوب می‌شد و همچنین با ارسال تسلیحات به این کشور، حمایت خود را نشان می‌داد؛ به عبارتی همین حمایت‌ها سقوط دراگی را رقم زد و ارسال تسلیحات به کی‌یف موضوعی بود که باعث ایجاد اختلافاتی در جنبش "پنج ستاره" ایتالیا شد.

دراگی در ادامه مصاحبه خود افزود: من نسبت به روابط محکم گذشته میان ایتالیا و مسکو آگاه بودم اما نمی‌توانستیم در مواجه با "تهاجم بی‌دلیل" و "نقض سیستماتیک حقوق بین‌المللی و حقوق بشر" بی‌حرکت باقی بمانیم، اگرچه کرملین تاکنون نشان داده که خواستار صلح نیست، اما فقط ولادیمیر پوتین می‌تواند به این خونریزی پایان دهد.

مسکو بارها آمادگی خود را نسبت به مذاکره با اوکراین نشان داده اما در عین حال تاکید می‌کند که در هر نوع مذاکره، منافع روسیه باید در نظر گرفته شود. روسیه همچنین اوکراین را به دلیل "عدم تلاش‌های دیپلماتیک" برای پایان دادن به درگیری کی‌یف و "اشتیاق" این کشور جهت ادامه خصومت‌ها مقصر دانست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: