کد خبر: ۵۵۶۶۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۱

امانوئل ماکرون گفت، روسیه عضویت اوکراین در ناتو را "تحریک‌آمیز" می‌داند و احتمال عضویت کی‌یف در این ائتلاف نظامی بعید است.

به گزارش شفاف، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هنگام بازگشت از اردن که برای شرکت در کنفرانس بغداد ۲ سفر کرده بود، در مصاحبه‌ای با روزنامه وال استریت ژورنال، لوموند و النهار عنوان داشت: روسیه عضویت اوکراین در ائتلاف نظامی ناتو را "تحریک‌آمیز" می‌داند و با وجود طرز تفکر روسیه، عضویت اوکراین در ناتو را نمی‌توان تصور کرد. چه اوکراین عضو ناتو شود، چه نشود – البته که عضویت این کشور در این ائتلاف نظامی "بعیدترین سناریو" است – تضمین‌های امنیتی باید به کی‌یف داده شود.

وی در ادامه افزود: در وهله اول ما باید به فکر ساختار امنیتی و ثباتی باشیم که امنیت نه تنها اوکراین بلکه امنیت مولداوی، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان را تضمین کند.

ماکرون درخصوص امنیت اروپا تصریح کرد: اروپا باید امنیت خود را حفظ کند. اروپا باید استقلال فناوری و توانایی خود از آمریکا را به دست آورد و یک ستون واقعی اروپایی در داخل ناتو ایجاد کند. این یک پروژه جایگزین نیست.

رئیس‌جمهور فرانسه سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به واشنگتن را "اتفاقی خوب" قلمداد کرد و درخصوص کمک‌های مالی و نظامی غرب به کی‌یف، گفت: آمریکا کمک‌های زیادی به لحاظ مالی و نظامی به اوکراین می‌کند. اروپا نیز چنین کمک‌های زیادی را ارسال می‌کند و ما از نزدیک با یکدیگر هماهنگی‌هایی را انجام می‌دهیم.

امانوئل ماکرون با اشاره به درگیری میان مسکو و کی‌یف مدعی شد: زمان دیپلماسی هنوز فرا نرسیده است. افرادی که فکر می‌کردند روسیه آماده آتش‌بس و صلح است، مشاهده کردند که چنین نیست. از زمان آغاز حمله تنها چیزی که روسیه خواستار آن است، "تسلیم" بوده نه "صلح."

ماکرون ضمن بیان اینکه "اولویت اصلی امروز، دفاع از اوکراین است"، تاکید کرد: ما نسبت به استراتژی دفاع قاطع از اوکراین و پیروزی این کشور متعهد هستیم؛ استراتژی که در نهایت نیازمند یک توافق جدید است تا نظم جدیدی را در سیاست و امنیت این منطقه و همچنین اروپا ایجاد کند. تضمین‌های امنیتی اولویت نیست، در واقع این موضوع یکی از چیزهایی است که در آخرین مرحله باید ذکر شود. اولویت امروز دفاع از اوکراین است؛ چیزی که ما از روز اول آن را انجام می‌دهیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه اکنون زمان گفت‌وگو درخصوص "فتح مجدد کریمه که در سال ۲۰۱۴ به مسکو ملحق شد، نیست" عنوان داشت: مسئله حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین برای اوکراینی‌ها مهم است. در حال حاضر مسئله کلیدی، سرزمین‌هایی است که از تاریخ ۲۴ فوریه، به کنترل روسیه درآمده است.

امانوئل ماکرون در ادامه افزود: اولویت دیگر توقف بمباران علیه زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین از طریق مجهز کردن این کشور به سامانه‌های دفاعی است. پس از ارسال اخیر موشک‌های زمین به هوا کروتال، پاریس در حال رایزنی با شرکای ایتالیایی خود جهت ارسال احتمالی سیستم‌های Mamba است.

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه مصاحبه‌اش درخصوص مذاکرات و پایان دادن به این درگیری اظهار کرد: من همیشه صراحتا اعلام کرده‌ام که فکر نمی‌کنم این درگیری صرفا به روش نظامی پایان یابد. من همچنین استراتژی برخی از افراد که می‌گویند تنها راهکار، نابودی یکی از طرفین است را درک می‌کنم. البته من از آن‌ها می‌خواهم توضیح دهند که چگونه می‌خواهند مسیر خود را پیش ببرند. در پایان، ما همه را باید پای میز مذاکرات داشته باشیم. من مایلم اروپایی‌ها و غربی‌ها به من بگویند که می‌خواهند کدام افراد را پای میز مذاکره داشته باشند. نمی‌خواهم تنها چینی‌ها و ترکیه‌ای‌ها افراد شرکت‌کننده در مذاکرات باشند.

لبنان

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت: مشکل لبنان با حل کردن مشکلات مردم و بیرون راندن کسانی که نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند، درست می‌شود.

وی ادامه داد: استراتژی در لبنان این است که شما به افراد صادقی نیاز دارید. می‌بایست رهبری این کشور را تغییر دهیم.

ماکرون افزود: وضعیت عدم تصمیم گیری در لبنان نیز به این معناست که بهترین زمان برای رفتن به آنجا نیست و نقش فرانسه جایگزینی نیروهای سیاسی لبنانی نیست. اما لبنان برای ما مهم است. ما در چند هفته آینده سخت روی مشکلات کار خواهیم کرد.

ماکرون هم‌چنین قول داد یک برنامه و کمک به نخست وزیر "نجیب میقاتی" ارائه دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: