کد خبر: ۵۵۶۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰

براساس نتایج یک نظرسنجی که امروز (دوشنبه) توسط روزنامه گلوبال تایمز چین منتشر شد، روابط با روسیه "اولویت اول" مردم چین محسوب می‌شود.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری تاس، گلوبال تایمز این نظرسنجی را از میان بیش از ۲۲۰۰ فرد ۱۸ الی ۶۹ ساله در ۱۶ شهر چین انجام داد. براساس نتایج آن، ۵۸.۴ درصد از افراد چینی، روابط با مسکو را "اولین اولویت" سیاست خارجه کشورشان در نظر می‌گیرند. ۴۵.۹ درصد روابط پکن با اتحادیه اروپا و ۳۹.۷ درصد روابط با کشورهای جنوب شرق آسیا را اولویت اصلی می‌دانند.

نتایج این نظرسنجی نشان داد، اولویت روابط چین با آمریکا از نظر مردم چینی ۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده و به رقم ۳۶.۸ درصد رسیده است. در حال حاضر آمریکا در چهارمین جایگاه قرار دارد و بعد از آن ۱۹.۱ درصد از شرکت‌کنندگان روابط با آفریقا را یک اولویت تلقی می‌کنند.

در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین‌المللی و فشارها از سوی ایالات متحده آمریکا، بیش از ۶۶ درصد از شرکت‌کننده‌های چینی نسبت به چالش‌هایی که چین در آینده با آن‌ها مواجه است، "خوشبین" هستند. اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند، علی‌رغم پروپاگاندا ضد روسی که غرب به راه انداخته و تحریم‌هایی که علیه مسکو اعمال کرده، محبوبیت روسیه در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

روزنامه گلوبال تایمز طی گزارشی در این خصوص نوشت: کارشناسانی که با این روزنامه مصاحبه کردند، فکر می‌کنند که غرب "ناعادلانه" با روسیه رفتار کرده است. اکثر مردم چینی نسبت به هژمونی آمریکا نگران هستند و معتقدند که واشنگتن تحریم‌هایی را علیه برخی افراد اعمال می‌کند به ویژه افرادی که از این هژمونی تبعیت نمی‌کنند و در عین حال نگران هستند که آمریکا ممکن است یک روز کاری را که با مسکو انجام داد، علیه چین هم انجام دهد.

براساس این نظرسنجی، حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان گفتند، چهره آمریکا به دلیل تحریم‌های ضد روسی و پروپاگاندایی که از زمان شروع درگیری میان مسکو – کی‌یف راه‌انداخته، بیشتر تخریب شده است و همچنین اکثر مردم چین امید خود را نسبت به روابط با آمریکا از دست داده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: