کد خبر: ۵۵۶۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۸

به دنبال هشدارهای مداوم مقامات صنعاء و تاکید آنها بر پاسخ نظامی به اقدامات اقتصادی علیه یمن و همچنین سرقت منابع نفتی این کشور توسط ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی، یک رسانه عرب زبان در این باره اعلام کرد، صنعاء موفق شد ریاض را ناگزیر به عقب نشینی از اجرای یک طرح اقتصادی جدید کند که قصد داشت با پیاده سازی آن محاصره اقتصادی دولت نجات ملی یمن وابسته به جنبش انصارالله را تشدید کرده و آن را به چالش بکشد.

به گزارش شفاف، روزنامه الاخبار لبنان در این باره به نقل از منابع نزدیک به دولت مستعفی یمن در عدن نوشت، عربستان سعودی به دولت معین عبدالملک، نخست وزیر دولت مستعفی یمن دستور داده است تا اقدامات اقتصادی برنامه ریزی شده علیه صنعاء که قرار بود در ابتدای سال جدید میلادی اجرایی شود را به حالت تعلیق دربیاورد. هدف عربستان از تشدید محاصره اقتصادی صنعاء این بود که دولت نجات ملی یمن را از تصمیم جلوگیری از صادرات نفت خام از استان‌های جنوبی این کشور منصرف کند.

این منابع گفتند: این تصمیم عربستان پس از آن اتخاذ شد که هیئت میانجیگر عمان میان طرف‌های یمنی پس از مذاکرات و گفت‌وگو پایتخت این کشور را ترک کرد. این کاهش تشدید جنگ اقتصادی که شامل توقف روند توقیف کشتی‌های حامل سوخت یمن در جیبوتی خواهد بود، در راستای فراهم کردن زمینه مناسب برای تلاش‌های عمان به منظور برقراری صلح در یمن صورت می‌گیرد.

الاخبار در ادامه نوشت، پس از تصمیم صنعاء مبنی بر جلوگیری از صادرات نفت یمن تا زمان پرداخت کامل حقوق کارکنان، دولت مستعفی یمن از ماه اکتبر در تلاش است تا با انجام اقداماتی ازجمله توقف تولید گاز خانگی در استان مأرب و تشدید اقدامات خود علیه واردات و نقل و انتقال‌های مالی صنعاء، نارضایتی مردمی را علیه دولت نجات ملی شکل دهد و این دولت را درگیر بحران‌های مختلف کند.

طبق این گزارش، این آتش‌بس در جنگ اقتصادی پس از آن محقق شده است که انصارالله یمن بر خواسته خود مبنی بر لزوم پرداخت حقوق تمامی کارکنان یمن پافشاری کرد و علی رغم پافشاری در این خواسته از تصمیم جلوگیری از صادرات نفت یمن نیز منصرف نشد.

الاخبار در ادامه این یادداشت آورده است: صنعاء اکنون منتظر نتایج میانجیگری‌های طرف عمانی و پاسخ دیگر طرف‌ها به خواسته‌های خود است و در صورت ادامه تعلل طرف مقابل در پاسخگویی به این خواسته‌ها، دولت صنعاء آماده است تا به وضعیت فعلی پایان دهد و مقامات آن مدتی است که خواستار ارزیابی مجدد آتش‌بس و تصمیم گیری درباره ادامه و یا توقف آن هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: