کد خبر: ۵۵۶۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱

وزارت دفاع چین اعلام کرد، روایتی که واشنگتن از حادثه هوایی هفته گذشته بین یک جنگنده ارتش چین و یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی بر فراز دریای چین جنوبی ارائه کرده است، "حقیقت را نادیده گرفته و افترازنی و جوسازی مطلق" است.

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه راشاتودی، روز جمعه فرماندهی هند-اقیانوسیه ارتش آمریکا ادعا کرد، یک جنگنده مدل J-11 ارتش چین به فاصله شش متری به یک هواپیمای جاسوسی RC-135 نیروی هوایی آمریکا نزدیک شده و این حرکت "غیرایمن" خلبان آمریکایی را مجبور به دست زدن به یک مانور گریز کرد.

این فرماندهی همچنین یک ویدیو از این حادثه رخ داده در تاریخ 21 دسامبر منتشر کرد که در آن این دو هواپیما در حال پرواز در نزدیکی یکدیگر بودند.

تیان جولین، سخنگوی وزارت دفاع چین اتهام زنی‌های آمریکا علیه پکن را رد و تصریح کرد در واقع این هواپیمای آمریکایی بوده که در حال اجرای "مانورهای خطرناک" بوده است.

او خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی عمدا مردم را گمراه کرده و سیاه را سفید خوانده و تقصیر این کار را به گردن چین انداخت در حالی که این خود آمریکا بوده که مقصر این حادثه است و تلاش داشته آرای بین‌المللی را سردرگم کند.

این سخنگو تاکید کرد، خلبان چینی هم‌راستا با همه قوانین و مقررات، دست به اقدام استاندارد و حرفه‌ای زده است اما هواپیمای آمریکایی به رغم چندین هشدار، ناگهان موضع پرواز خود را تغییر داده و امنیت پروازی جنگنده چینی را به مخاطره انداخت.

وزارت دفاع چین نیز تصاویر مربوط به این رویداد که از جنگنده چینی ضبط شده، منتشر کرد. به نوشته نشریه دولتی گلوبال تایمز چین، در این ویدیو "نشان داده می‌شود که هواپیمای RC-135 آمریکا عمدا موضع پروازی خود را با نزدیک شدن خطرناک به سمت هواپیمای چینی تغییر می‌دهد."

تیان ادامه داد:  "ما موکدا از آمریکا می خواهیم تحرکات نیروهای هوایی و دریایی خط مقدم خود را محدود کند، به طرزی سختگیرانه به قوانین بین المللی مربوطه و توافقات ذی‌ربط پایبند باشد و جلوی حوادث هوایی  و دریایی را بگیرد".

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: