کد خبر: ۵۵۷۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در دوره ترامپ مدعی است که رئیس‌جمهوری چین، مردم کشورش را برای جنگ آماده می‌کند.

به گزارش شفاف، «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در مصاحبه با «مارگارت برنان» در برنامه «رو در رو با ملت» شبکه سی‌بی‌اس گفت که «آمریکا باید مراقب باشد که وقتی بحث تهدید درگیری با چین بر سر تایوان به میان می‌آید، ما در همان تله‌هایی که در مورد ولادیمیر پوتین افتادیم، گرفتار نشویم.»

او و چندین تحلیلگر دیگر از جمله «میشل فلورنوی» معاون سابق رئیس پنتاگون در حوزه سیاستگذاری در این برنامه حاضر بودند تا در مورد سیاست خارجی آمریکا در عرصه‌های مختلف نظیر تعامل با ایران، جنگ در اوکراین و چین اظهارنظر کنند.

مک‌مستر که از ژنرال‌های بازنشسته ارتش آمریکاست و در سال‌های‌ ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ بود، با بیان اینکه ایالات متحده باید تهدیدات شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین را جدی بگیرد، گفت که این رهبر چینی «واقعا پای حرف و وعده‌هایش می‌ایستد.»

مک مستر گفت: «فکر می‌کنم ما باید مراقب باشیم که دچار کژفهمی نشویم و در تله‌هایی که در مورد ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) افتادیم، در مورد سوگیری تأیید و تعصب خوش‌بینی، نیفتیم.»

به گفته او، شی در سخنرانی‌های اخیر خود «موضعی تهاجمی» نشان داده و به مردم چین گفته است که برای بازگرداندن چین به عظمت ملی باید فداکاری کرد. مک‌مستر گفت که شی از طریق اظهارات اخیر خود «کاملاً روشن» کرده که در حال آماده شدن برای «حرکت علیه تایوان» و به سمت "تسخیر و در بر گرفتن" این جزیره خودگردان است.

این نظامی کهنه‌کار آمریکایی افزود: چین نه تنها از منظر اقتصادی و مالی و از منظر «دیپلماسی گرگ مبارز» (سبکی از دیپلماسی وادارسازی)، بلکه از نظر فیزیکی با ارتش خود به طور فزاینده‌ای تهاجمی شده است.

مک‌مستر از آمریکا خواست حضور نظامی خود را در منطقه آسیا - اقیانوسیه افزایش دهد. مک‌مستر گفت: «ما در مورد تکیه بر متحدانمان زیاد صحبت می‌کنیم و اینکه اگر ما گامی به عقب برداریم، متحدان کارهای بیشتری انجام می‌دهند. فکر می‌کنم که در واقع برعکس است. اگر آمریکایی‌ها کمی بیشتر کار کنند، بسیاری از متحدان ما هم از این روند پیروی می‌کنند و قابلیت‌ها و ظرفیت دفاعی خود را هم تقویت می‌کنند.»

شی در ماه اکتبر گفت که چین «در تلاش برای اتحاد مجدد مسالمت‌آمیز با تایوان» است، اما در عین حال با تثبیت قدرت خودش در پاییز، بارها سیگنال ضدیت به سمت این جزیره خودگردان ارسال کرده است. او همچنین هرگونه مداخله خارجی در امور تایوان را محکوم کرده است.

در طرف دیگر آمریکا، جو بایدن، رئیس دموکرات کاخ سفید ماه اکتبر با بیان اینکه اگر تایوان هدف حمله چین قرار گیرد به دفاع از آن اقدام خواهد کرد، سیاست دیرینه ابهام در رویکرد ایالات متحده را زیر پا گذاشته و خشم پکن را برانگیخت.

کاخ سفید بعدا تصریح کرد که اظهارات رئیس جمهوری آمریکا نشان‌دهنده تغییر در سیاست خارجی «نبوده» و ایالات متحده همچنان با «هرگونه تغییر یک‌جانبه در وضعیت موجود» مخالف است. لفاظی بایدن پس از دیدار با شی در ماه نوامبر برای نشست گروه بیست تغییر کرد، زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا بر همکاری بین پکن و واشنگتن و صلح در تنگه تایوان تاکید کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: