کد خبر: ۵۵۷۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷

در حالیکه متحدان غربی به سمت تامین خودروهای جنگی زرهی به اوکراین حرکت کردند، واشنگتن پیش‌بینی کرد که نبرد شدید برای ماه‌ها در جبهه شرقی ادامه خواهد داشت.

به گزارش شفاف، به نقل از رویترز، یک مقام فرانسوی گفت که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، قول داده که دولتش خودروهای زرهی سبک AMX-۱۰ RC را برای کمک به اوکراین ارسال خواهد کرد.

در حالی که این مقام گفت این اولین خودروهای زرهی غربی خواهد بود که به اوکراین تحویل داده می شود، استرالیا در ماه اکتبر اعلام کرد که ۹۰ دستگاه از وسایل نقلیه حفاظت شده بوش مستر خود را به کی‌یف داده است، یک واحد زرهی که در برابر مین های زمینی، شلیک سلاح های سبک و سایر تهدیدها محافظت شده است.

خبر این انتقال تسلیحاتی توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین منتشر شد و او در توییتر نوشت که با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه "گفت‌وگوی مفصل و طولانی" داشته است.

زلنسکی افزود که از ماکرون به خاطر «تصمیمش برای انتقال تانک‌های سبک» به اوکراین و برای لابی کردن با متحدان فرانسه برای انجام همین کار تشکر کرده است.

او گفت: "این چیزی است که سیگنال روشنی را به همه شرکای ما ارسال می کند. هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که چرا اوکراین هنوز تانک های غربی را دریافت نکرده است."

اطلاعیه زلنسکی از سوی یکی از دستیاران ماکرون تایید شد. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام اعلام نکرد که چه تعداد از این تانک‌ها و در چه زمانی ارسال خواهند شد، اما اعلام کرد که «این اولین بار است که تانک‌های طراحی شده غربی در اختیار نیروهای مسلح اوکراین قرار می‌گیرد.»

فرانسه همچنین تعداد نامشخصی نفربر زرهی «بستین» (Bastion) را که از سال ۲۰۱۲ در خدمت ارتش این کشور بوده است، اهدا خواهد کرد. تانک  AMX-۱۰ که از سال ۱۹۸۱ توسط فرانسه تولید می‌شود، یک خودروی جنگی زرهی سبک وزن و شش چرخ است که توسط صنایع دولتی GIAT این کشور و شرکت جانشین آن، Nexter Systems ساخته شده است.

در همین حال آمریکا در حال بررسی ارسال نوع جدیدی از خودروی جنگی برای اوکراین است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه تأیید کرد که ارسال خودروهای زرهی پیاده‌نظام «بردلی» (Bradley) به اوکراین به طور فعال مورد بحث قرار گرفته، حتی در شرایطی که کاخ سفید اصرار داشت بگوید که هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

زمانی که از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سفر به کنتاکی در مورد تانک‌های بردلی سوالی پرسیده شد، او گفت: «بله» شبکه خبری بلومبرگ، این اظهارات را به عنوان تاییدیه حرکت ۲۹ دسامبر تفسیر کرد که به نقل از منابعی که نامشان را فاش نکرد، گزارش داد که بحث این خودروهای جنگی پیاده‌نظام و ارسال آنها برای کمک به کی‌یف روی میز است.  

در همین حال، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا زمانی که در مورد این موضوع تحت فشار قرار گرفت، پاسخ متفاوتی ارائه داد.

او به خبرنگاران گفت: «نمی‌خواهم از تصمیم‌های کمک‌های امنیتی که هنوز اتخاذ نشده‌اند یا آنچه که در بسته‌های آینده ارائه خواهیم کرد، جلوتر باشم.» کربی آن را با صحبت‌های معمول دنبال کرد که ایالات متحده «همگام» با اوکراینی‌ها کار ‌کرده و تلاش می‌کند «نیازها و قابلیت‌ها و الزامات» آنها را در زمان واقعی برآورده کند.

خودروی زرهی بردلی که دارای یک تفنگ قدرتمند است، از اواسط دهه ۱۹۸۰، نیروی اصلی ارتش آمریکا برای حمل نیرو در اطراف میادین جنگ بود. ارتش هزاران بردلی دارد و آنها به اوکراین قدرت آتش بیشتری در میدان نبرد می دهند و توانایی آن را در جنگ تقویت می کنند.

کی‌یف بارها از متحدان غربی خواسته است تا خودروهای جنگی سنگین تری مانند آبرامز و تانک های لئوپارد ساخت آلمان را ارائه دهند.

ایالات متحده در حال آماده سازی بسته کمک تسلیحاتی دیگری است که می تواند در روزهای آینده علاوه بر حدود ۲۱.۳ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین اعلام شود. ایالات متحده توانایی تسلیحات ارسالی خود از جمله موشک های ضد هوایی استینگر و همچنین موشک های ضد تانک جاولین، سامانه موشکی HIMARS و موشک‌های زمین به هوای ناسام را افزایش داده است. در جریان سفر زلنسکی به واشنگتن، ایالات متحده متعهد شد که سامانه موشکی پیشرفته پاتریوت را برای دفع حملات موشکی و پهپادهای روسیه ارسال کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: