کد خبر: ۵۵۷۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶

دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: امیدوار هستیم با تلاش سازمان برنامه ریزی، بودجه سال آینده بهتر شود، چون دو رویداد مهم بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه المپیک پاریس را در پیش داریم.

به گزارش شفاف، مناف هاشمی دبیرکل کمیته ملی المپیک پس از پایان نشست هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چهار موضوع در هیئت اجرایی مطرح شد. اولین موضوع این بود که دوستان اصرار داشتند زمان جلسات دقیق‌تر شود و دو هفته یک بار روز سه شنبه ساعت ۷ صبح باشد.

وی تاکید کرد: نکته دوم در مورد متمم کمک مالی به فدراسیون‌های ورزشی بود. ما نشست‌های خود را با فدراسیون‌های مدال آور در بازی‌های آسیایی و فدراسیون‌هایی که شانس کسب مدال را دارند و همچنین فدراسیون‌هایی که می‌توانند پیشرفت کنند، برگزار کردیم. با ۱۷ فدراسیون جلسه داشتیم و گزارش جلسات را به اطلاع اعضای هیئت اجرایی رساندیم.

هاشمی افزود: قرار است خارج از بودجه ۱۴۰۱ کمک مالی را به فدراسیون‌ها داشته باشیم و شاخص‌های هفتگانه را تعریف کردیم که البته اختلاف نظر زیادی وجود داشت و قرار است کمیته سه نفره از اعضای هیئت اجرایی تشکیل شود تا این جدول را نهایی کنند. در اولین فرصت کمک مالی به فدراسیون‌ها انجام خواهد شد که البته مبلغ بالایی نیست و حدودا ۱۵ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: در خصوص بودجه تا الان کمیته ملی المپیک ۱۳۰ درصد کمک داشته است. امیدوار هستیم با تلاش سازمان برنامه ریزی، بودجه سال آینده بهتر شود، چون دو رویداد مهم بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه المپیک پاریس را در پیش داریم و باید موارد و تجهیزات لازم را برای کاروان به موقع تهیه کنیم.

هاشمی در مورد دیگر مصوبات نشست هیئت اجرایی گفت: بحث دیگر در مورد بازی‌های جهانی ساحلی اندونزی بود که اعزام سه تیم فوتبال ساحلی، کشتی و کاراته در دستور کار داشتیم. دوره قبل بازی‌ها هم سه تیم اعزام شدند. فدراسیون‌های دیگر از جمله هندبال و قایقرانی و والیبال ساحلی اگر زمینه داشته باشند ممکن است در دستور کار برای اعزام قرار بگیرند. قرار است دو هفته بررسی‌های کارشناسی در مورد اعزام این رشته‌ها هم انجام شود. سرپرست کاروان هم فردی از مجموعه کمیته ملی المپیک یا هیئت اجرایی انتخاب می‌شود.

دبیرکل کمیته ملی المپیک تصریح کرد: مهدی فروتن برای ریاست کمیسیون اخلاق و محمود گودرزی به عنوان رئیس کمیسیون آموزش انتخاب شدند. اعضای هیئت اجرایی نظر مثبت در این خصوص دادند. هفت رئیس کمیسیون ما تعیین شد. شورای راهبردی برای کمیسیون‌ها تعریف شده است و اعضای کمیسیون‌های منتخب را نهایی می‌کنیم تا این هفته کار خود را شروع کنند. تعیین ریاست ۱۰ کمیسیون دیگر باقی مانده است و هر جلسه دو یا سه رئیس کمیسیون را مشخص می‌کنیم.

هاشمی در مورد اینکه سه هفته از اعلام اینکه حبیب کاشانی به عنوان سرپرست تیم فوتبال امید انتخاب شده می‌گذرد، اما پس از آن نه حکم گرفت و نه تکلیف کادرفنی مشخص شده است، افزود: خودمان هم اصرار داشتیم موضوع مشخص شود. اینکه من اعلام کردم کاشانی به عنوان سرپرست تیم فوتبال امید انتخاب شده، براساس توافقی بود که بین رئیس کمیته ملی المپیک و معاون قهرمانی وزارت ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال و خود من انجام شد. قرار بود بعد از جام جهانی حکم او ابلاغ شود. آخرین پیگیری‌ها که کردیم کسی مخالف این موضوع نیست. امیدوارم هر چه سریع‌تر تاج حکم را ابلاغ کند، چون کار امید خیلی عقب است و باید کادرفنی مشخص شود و کار سریع‌تر جلو برود.

سخنگوی کمیته ملی المپیک در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود حبیب کاشانی برای سرپرستی تیم فوتبال امید شرط گذاشته است، تصریح کرد: من چنین چیزی نشنیده‌ام. احتمالاً دوستان در فدراسیون بررسی‌هایی از لحاظ فنی انجام می‌دهند که ابلاغ حکم زمان‌بر شده است. من فقط توافق صورت گرفته را اعلام کردم و امیدوارم حکم ابلاغ شود، چون کار زیادی بعد از آن داریم.

سخنگوی کمیته ملی المپیک در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود حبیب کاشانی برای سرپرستی تیم فوتبال امید شرط گذاشته است، تصریح کرد: من چنین چیزی نشنیده‌ام. احتمالاً دوستان در فدراسیون بررسی‌هایی از لحاظ فنی انجام می‌دهند که ابلاغ حکم زمان‌بر شده است. من فقط توافق صورت گرفته را اعلام کردم و امیدوارم حکم ابلاغ شود، چون کار زیادی بعد از آن داریم.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه گزینه سرمربیگری تیم فوتبال امید داخلی است یا خارجی؟ گفت: اطلاعی ندارم و به رئیس فدراسیون فوتبال واگذار می‌کنم. ما فقط بحث سرپرستی را داشتیم.

دبیرکل کمیته ملی المپیک در مورد بودجه و منابع مالی فدراسیون‌ها از قبل تعریف شده، اما کاهش ارزش پول ملی و افزایش ارز تعریف نشده و این دغدغه جدی برای فدراسیون‌ها ایجاد کرده است، گفت: از روزی که مستقر شدیم دغدغه من و خسروی‌وفا هم همین بوده است. تورم لحظه‌ای است و کار ما را سخت می‌کند، چون اعزام‌های ما ارزی است و فضای رقابت ما با دنیای خارج از ایران است و با کشور‌هایی رقابت می‌کنیم که امکانات و اعتبار مالی بالایی دارند.

وی تصریح کرد: ما سال آینده علاوه بر بازی‌های آسیایی، باید دنبال کسب سهمیه المپیک باشیم. در دو، سه هفته گذشته مقام عالی وزارت ورزش و هم مسئولان کمیته ملی المپیک شبانه روزی حتی روز جمعه در سازمان برنامه ریزی بودجه جلسه داشتند، اما محدودیت‌هایی در کشور و دولت وجود دارد و نمی‌توان بیشتر اصرار کرد و امیدوارم در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به این موضوع توجه شود که مدال آوری در بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه در المپیک می‌تواند در سلامت جامعه موثر باشد.

هاشمی گفت: البته کسب مدال در بازی‌های آسیایی کار سختی است، چون ژاپن، کره‌جنوبی و چین و کشور‌های عربی هزینه می‌کنند. در حال حاضر باید منتظر لایحه باشیم و امیدواریم به گونه‌ای باشد که این دغدغه را مرتفع کند. ما در برخی رشته‌ها مثل شنا و دوومیدانی مدال‌های زیادی در بازی‌های آسیایی دارند، اما این رشته‌ها در ایران منابع مالی ناچیزی دارند و در ایران هم اسپانسر برایشان وجود ندارد. امیدواریم که در لایحه بودجه به این مسائل هم توجه شود. تلاش ما در بازی‌های آسیایی این است که جایگاه ششم خود را حفظ کنیم چرا که کشور‌های دیگر به دنبال این هستند که این جایگاه را از ما بگیرند و تلاش می‌کنیم که هفتم و هشتم نشویم، اما به دنبال این هم هستیم که جایگاه چهارم یا پنجم بازی‌های آسیایی را به دست آوریم.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیایی در پاسخ به این پرسش که بحث تعویق بازی‌ها مطرح هست یا خیر؟ تاکید کرد: هیچ‌چیزی مطرح نشده است و به شکل مجازی جلساتی را داریم و هیچ آثاری از لغو بازی‌ها وجود ندارد. باید منتظر باشیم فضای کرونا در چین چگونه است و ظاهرا کنترل کرده‌اند.

وی در مورد اینکه خسروی وفا در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون جودو اعلام کرده به این رشته کمک مالی می‌کند، گفت: فقط جودو نیست و فدراسیون‌های زیادی هستند و حتی فدراسیون‌هایی که در بازی‌های آسیایی احتمال مدال دارند هم حمایت می‌کنند تنها ارقام متفاوت است.

هاشمی در مورد جلسه با طراحان و تولید کنندگان البسه کاروان ایران در بازی‌های آسیایی تصریح کرد: برای بازی‌های آسیایی به این جمع بندی رسیدیم که با طراحان و کسانی که در حوزه لباس تجربه داشتند، جلسه داشته باشیم. ۱۵ مجموعه در داخل شناسایی و مکاتباتی کردیم و تیم کارشناسی را با محوریت همکاران ما در بخش بین الملل و پشتیبانی تعریف کرده‌ایم تا بهترین انتخاب صورت بگیرد، پس از آن کمتر سه ماه تکلیف لباس بقیه اقدامات مشخص می‌شود.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: