کد خبر: ۵۵۷۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸

در آستانه بیست‌ویکمین سالگرد آغاز به کار زندان گوانتانامو در خلیج کوبا، سازمان عفو بین‌الملل جنایت‌های ۲۱ ساله در این زندان به دست آمریکایی‌ها را محکوم کرد.

به گزارش شفاف، اریکا گوارا-روساس، مدیر قاره آمریکای سازمان عفو بین‌الملل گفت: دردناک است که ۲۱ سال بعد از بازگشایی زندان برون‌مرزی گوانتانامو، آن هم با هدف نقض حاکمیت قانون، هنوز هم آمریکا ۳۵ مرد را در این زندان نگه داشته است. اکثر آن‌ها هرگز به جرمی محکوم نشده‌اند. هیچ‌یک دادگاه عادلانه نداشتند. بسیاری‌ تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

او گفت: کمیسیون نظامی که برای بررسی پرونده‌های بعضی از بازداشتی‌ها تشکیل شده هم ناعادلانه و ناکارآمد است. این کمیسیون حق داشتن یک قاضی بی‌طرف و دسترسی به اسناد و مدارک مهم را به بازداشتی‌ها نمی‌دهد. این همچنین باعث شده که خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر هم از اجرای عدالت محروم شوند.

عفو بین‌الملل از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا هرچه زودتر زندانیانی را که هرگز محکوم نشده‌اند، به کشورهایی منتقل کنند که در امان بوده و حقوق انسانی آن‌ها رعایت شود. زندانیانی هم که مدارک و شواهد کافی برای اثبات جرم آن‌ها موجود است، باید در دادگاه‌های عادل محاکمه شوند و مجازات اعدام هم برای آن‌ها اعمال نشود.

گوارا-روساس افزود: گوانتانامو همچنان لکه ننگی بر تاریخ آمریکاست. دو دهه از بازگشایی‌اش گذشته و جو بایدن باید آن را برای همیشه تعطیل کند.

این زندان از زمان آغاز به کار تا امروز، مجموعا حدود ۷۸۰ مسلمان را بدون دلایل کافی و تفهیم اتهام، در خود نگاه داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: