کد خبر: ۵۵۷۵۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲

گروه موسوم به داعش مسئولیت حمله انتحاری روز چهارشنبه به وزارت خارجه طالبان در کابل را پذیرفته است.

به گزارش شفاف، روز چهارشنبه خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل گفت در نتیجه انفجار در خیابان وزارت خارجه در این شهر «پنج غیرنظامی» کشته و شماری دیگر زخمی شده‌اند اما برخی از مقامات تعداد کشته‌شدگان را بیشتر خوانده‌اند.

خبرگزاری رویترز از یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نقل کرده که در انفجار ۲۰ نفر کشته شدند. او گفته که مهاجم انتحاری قصد داشته وارد وزارت خارجه شود اما ناکام ماند.

همچنین بیمارستان ایمرجنسی در کابل اعلام کرده که در نتیجه این انفجار ۴۰ نفر زخمی به این شفاخانه آورده شده است.

استفانو سوزا، رئیس ایمرجنسی در افغانستان گفته: «این اولین حمله با قربانی دسته جمعی در سال ۲۰۲۳ است، اما مطمئناً یکی از حملاتی است که از ابتدای سال ۲۰۲۲ بیشترین زخمی را داشته است. به حدی که ما تخت‌هایی را در آشپزخانه‌ها و سالن غذاخوری نیز برپا کرده‌ایم.»

عکسی که از محل انفجار توسط منابع رسمی تایید شده است، حداقل ۹ کشته یا زخمی را نشان می‌دهد.

این انفجار حدود ساعت ۴ بعد از ظهر رخ داد.

به گزارش رویترز گروه داعش در یک کانال تلگرامی وابسته به خبرگزاری خود، اعماق، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

اعماق مدعی شد که ده‌ها نفر از جمله دیپلمات‌ها در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.

مهاجر فراهی، معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «قرار بود یک هیات چینی در وزارت امور خارجه حضور داشته باشد، اما نمی‌دانیم که در زمان انفجار حضور داشتند یا خیر».

به گزارش بی.بی.سی، حکومت تحت کنترل طالبان با شورش روبه افزایش داعش مواجه شده است؛ شبه‌نظامیانی که تا حالا سفارت‌های روسیه، پاکستان و هتلی را که از تجار چینی در کابل پذیرایی می‌کرد، هدف قرار دادند.

این انفجار در یک ساعت شلوغ از روز در منطقه‌ای به شدت حفاظت‌شده روی داده که توسط ایست‌های بازرسی در خیابانی که چندین وزارتخانه در آن قرار دارد، احاطه شده است.

برخی از کشورها از جمله ترکیه و چین در این منطقه سفارت دارند. هیچ کشوری تا کنون حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد.

چهار نفر در حمله به مسجدی در محوطه وزارت کشور در کابل در ماه اکتبر کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند و بازماندگان این انفجار گزارش دادند که این حمله نیز از سوی یک بمبگذار انتحاری صورت گرفت.

دو کارمند سفارت روسیه در یک بمب گذاری انتحاری دیگر در جلوی ساختمان سفارت در ماه سپتامبر در حمله دیگری که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، کشته شدند.

صدها نفر، از جمله اعضای جوامع اقلیت افغانستان، در دیگر حملات پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان کشته و زخمی شده‌اند. مسوولیت این حملات را داعش به عهده گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: