کد خبر: ۵۵۷۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۷

وزیر خارجه ژاپن گفت، صرف‌نظر از چالش‌ها میان این کشور و چین، ایجاد یک رابطه "سازنده و پایدار" با پکن "ضروری" است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه به همراه آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی‌اش و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی عنوان داشت: چین "بزرگترین چالش بی‌سابقه‌ای" محسوب می‌شود اما در عین حال ژاپن و چین مسئولیت مهمی برای شکوفایی و صلح جهانی برعهده دارند.

وی در ادامه افزود: ایجاد یک رابطه سازنده و پایدار توسط ژاپن و چین برای صلح و ثبات جامعه جهانی از جمله منطقه هند-آرام ضروری است. ژاپن و آمریکا به تحکیم ارتباط خود با پکن به خصوص در حوزه امنیت ادامه خواهند داد.

هایاشی با اشاره به وضعیت تنگه تایوان نیز گفت که آمریکا و ژاپن مجدد مواضع خود را نسبت به "حفظ صلح و ثبات" در تنگه تایوان تایید کردند.

وزیر امور خارجه ژاپن در این راستا خاطرنشان کرد: مواضع اساسی ما (ژاپن و آمریکا) نسبت به مسئله تایوان بی‌تغییر می‌ماند و حفظ صلح و ثبات در این جزیره برای ما حائز اهمیت است.

چین، جزیره تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و دخالت کشورهای غربی از جمله آمریکا در این امور را "نقض حاکمیت پکن" تلقی می‌کند. اگرچه آمریکا نسبت به اصول "چین واحد" که می‌گوید تایوان بخشی از خاک چین می‌باشد، پایبند است اما در عین حال روابط غیررسمی خود را با این جزیره از جمله در حوزه ارسال تسلیحات به تایپه حفظ کرده است.

آنتونی بلینکن نیز به نوبه خود اظهار کرد که در راستای دیدار جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین، به زودی در هفته‌های آتی فرصت سفر به چین را خواهد یافت. وی خاطرنشان کرد: ژاپن و آمریکا روابط پیچیده و مهمی با چین دارند.

همچنین، خبرگزاری کیودو امروز (پنجشنبه) به نقل از وزارت دفاع ژاپن گزارش داد که این کشور احداث پایگاه نظامی را در جزیره‌ای خالی از سکنه در استان کاگوشیما برای رزمایش‌های نظامی با استفاده از جت‌های جنگنده ناو آمریکایی آغاز کرده است.

طبق این گزارش، ژاپن از احداث دو باند فرودگاه در جزیره کوچک جنوبی ماگشیما خبر داد. گفته شده است که تقریبا ظرف چهار سال آینده، از این باندهای فرودگاه برای رزمایش‌های مشترک از جمله رزمایش‌های جنگنده رادارگریز اف-۳۵بی، عملیات‌های آبی‌خاکی و رهگیری موشک‌ها استفاده خواهند کرد.

علاوه بر این، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، وزرای خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن روز چهارشنبه "تهاجم روزافزون" چین در منطقه هند-آرام و سایر مناطق را محکوم کردند، همچنین حمله روسیه به اوکراین را به باد انتقاد گرفتند و کره شمالی را به دلیل برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش مورد بازخواست قرار دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: