کد خبر: ۵۵۷۵۸۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱

وزیر خارجه اردن در امان میزبان فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه بود و در این دیدار دو طرف درباره تقویت ثبات در جنوب سوریه و مبارزه با قاچاق مواد مخدر به اردن گفتگو کردند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایمن الصفدی، وزیر خارجه این کشور و الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در امور سوریه در نشستی در امان درباره تقویت ثبات و امنیت منطقه جنوب سوریه و مقابله با چالش قاچاق مواد مخدر از این منطقه به داخل اردن گفت‌وگو کردند.

طبق این بیانیه، الصفدی تاکید کرد: قاچاق مواد مخدر، تروریسم و حضور شبه‌نظامیان در واقع خطراتی هستند که اردن با آنها مواجه است و تمام اقدامات لازم را برای مقابله با آنها در پیش گرفته و به دنبال همکاری با روسیه برای دفع این خطرات است.

جنوب سوریه و به طور دقیقتر دو استان السویداء و درعا، پایگاه مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر به اردن محسوب می‌شوند.

وزیر خارجه اردن در ادامه نیز بر اهمیت نقش روسیه به عنوان عامل ثبات در جنوب سوریه و نیز نقش آن در توافقنامه‌های کاهش تنش و قراردادهای صلح به دست آمده در سال ۲۰۱۸ به عنوان ضامن ثبات تاکید کرد.

الصفدی تاکید کرد: اولویت اردن رایزنی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی است که به بحران سوریه پایان داده، آن را از تروریسم رهایی بخشیده، وحدت و تمامیت ارضی آن را حفظ کرده و امنیت و ثبات و جایگاه آن را بازگردانده، خواسته‌های مردم این کشور را محقق کرده و شرایط لازم را برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان مطابق قرارداد ۲۲۵۴ سازمان ملل فراهم کند.

همچنین وزیر خارجه اردن، لاورنتیف و هیئت همراهش را در جریان طرح امان برای تقویت نقش محوری کشورهای عربی در حل بحران سوریه از طریق تعامل مستقیم با دمشق و پیشرفتی که در مسیر آغاز این نقش به دست آمده، قرار داد.

همچنین دو طرف در این دیدار بر اهمیت هماهنگی میان اردن و روسیه در مقابله با چالش‌های موجود در جنوب سوریه و تلاش‌ها در مسیر راه‌حل سیاسی بحران سوریه طبق قطعنامه شماره ۲۲۵۴ تاکید کردند.

الصفدی در ادامه نیز از شورای امنیت بابت تصویب قطعنامه شماره ۲۶۷۲ ویژه تسهیل انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرزها که به رفع نیازهای انسانی بیش از ۴.۱ میلیون شهروند سوری کمک خواهد کرد، تقدیر کرد.

طبق بیانیه وزارت خارجه اردن، فرستاده رئیس جمهور روسیه نیز ضمن تقدیر از نقش امان در حمایت از تلاش‌ها برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه و نیز نقش آن در میزبانی از پناهجویان سوری تاکید کرد که کشورش با اردن در مقابله با چالش‌های موجود در جنوب سوریه به ویژه در ارتباط با قاچاق مواد مخدر و برقراری ثبات در این منطقه همکاری خواهد کرد.

همچنین الصفدی و لاورنتیف بر اهمیت استمرار حمایت‌ها از اقدامات گی‌یر پدرسون، فرستاده سازمان ملل به سوریه و تلاش‌هایش برای تحقق پیشرفتی در روند سیاسی تاکید کرد.

سفر لاورنتیف به امان در راس هیئتی عالی رتبه در امور سوریه از مسؤولان وزارت خارجه و وزارت دفاع این کشور پس از سفر نوامبر گذشته وزیر خارجه روسیه به امان انجام شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: