کد خبر: ۵۵۷۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه هشدار داد، اگر مسکو استفاده اوکراین از زور علیه روسیه یا بلاروس را نتیجه‌گیری کند، مینسک به عنوان متحد نزدیک مسکو می‌تواند در روزهای آینده به طور رسمی به جنگ اوکراین بپیوندد.

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه اینترنتی دیلی بیست، آلکسی پولیشچوک، مدیر ارشد وزارت خارجه روسیه، با اشاره به "اتحادیه" تشکیل شده در سالها قبل بین مسکو و مینسک که منجر به پیوند بین بخش‌های بانکی، اقتصادی و نظامی آنها شد، به خبرگزاری تاس گفت: "هر گونه استفاده از زور توسط رژیم کی‌یف یا حمله نظامی اوکراین علیه بلاروس یا روسیه برای رقم زدن واکنش جمعی کافی است."

پولیشچوک خاطرنشان کرد: "این جمهوری حق حاکمیتی دارد که از خاک خود با به کار گیری تمامی ابزارهای موجود دفاع کند و مینسک می‌تواند روی حمایت کامل روسیه در این خصوص حساب کند."

این هشدار در حالی منتشر شده که نگرانیها در مورد احتمال دست زدن روسیه در سال میلادی جدید به دور جدیدی از حملات علیه اوکراین، احتمالا از مبدا بلاروس در سمت شمال غرب اوکراین، افزایش یافته است. روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین در فوریه گذشته، از خاک بلاروس به عنوان نقطه آغاز اجرای حملات علیه اوکراین از جمله برای تلاش نافرجامش برای تصرف شهر کی‌یف، استفاده کرده است.

هفته گذشته، رئیس اطلاعات ارتش اوکراین به روسیه هشدار داد که خودش را برای "عمیق‌تر شدن هر چه بیشتر" حملات به خاک روسیه، پس از حملات متعددی در ماه گذشته میلادی در داخل روسیه که اوکراین مظنون آنها است، آماده کند.

این دیپلمات توضیح نداد که روسیه یا بلاروس چه چیزی را معیار "استفاده از زور" در نظر می گیرند، و این فضایی را برای کرملین برای توجیه مجموعه ای از فعالیت ها علیه اوکراین باز میگذارد.

مقامات اوکراینی نیز در روزهای اخیر به تهدید بالقوه بلاروس چشم دوخته اند. به گزارش گاردین، یوری ایهنات، سخنگوی فرماندهی نیروی هوایی ارتش اوکراین، هشدار داد که حملاتی موشکی ممکن است در روزهای آینده از سمت بلاروس انجام شود.

همچنین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که نسبت به امکان اجرای دور جدیدی از حملات روسیه در سال 2023 هشدار داده بود، گفت اوکراین باید در سمت مرز با بلاروس آماده باشد

زلنسکی در روزهای اخیر چند دستیار ارشد خود را در شهر لویو با هدف بحث در مورد "شرایط و تقویت استحکامات در مرز و همچنین پشتیبانی مادی از مرزبانها و نیروهای مستقر در مناطق هم مرز با بلاروس" گرد هم آورد.

بر اساس گزارشها روسیه ماه ها است که مشغول آماده‌سازی ارتش بلاروس بوده است. به گزارش خبرگزاری بلتای بلاروس، همین هفته، ژنرال اولگ سالیوکوف، فرمانده کل نیروی زمینی ارتش روسیه، برای بررسی وضعیت آمادگی نیروی نظامی منطقه‌ای مشترک بلاروس-روسیه، به بلاروس سفر کرد. به گزارش بلتا، یگان‌های پدافند هوایی نیرو نظامی منطقه‌ای بلاروس-روسیه در روزهای اخیر مستقر و تقویت شده و ماموریت رزمی را بر عهده گرفته‌اند. مقامات بلاروس هم این هفته دست به یک بازرسی فوری از آمادگی رزمی نیروها زدند.

مشخص نیست روسیه چه زمان ممکن است حمله جدیدی را در اوکراین آغاز کند. منابع روسها در روزهای اخیر به دلیل نبردهای شدید در "سولدار" اوکراین تحت فشار قرار گرفته اند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد سولدار را تصرف کرده است، در حالی که سخنگوی نیروهای اوکراینی در شرق این کشور، پیروزی روسیه در نبرد بر سر این شهر را رد کرد. نیروهای روسی ماه‌ها تلاش کرده‌اند تا شهر باخموت را هم تصرف کنند.

و اگر چه لجستیک، فرماندهی و کنترل و روحیه روسیه در جنگ 10 ماه گذشته ضعیف شده، نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مسکو ممکن است به دنبال یک طرح جنگی جدید باشد.

چند روز قبل  کرملین ژنرال والری گراسیموف را به سمت فرماندهی نیروهای روسیه در اوکراین و جایگزینی ژنرال سرگئی سوروویکین، که به مدت سه ماه رهبری نیروها را بر عهده داشت، ارتقا داد. گراسیموف قبلاً نیروهای روسیه را در عملیاتی ناکام برای تصرف تمام اوکراین در عرض چند روز رهبری کرد و بازگشت به او می تواند نشان دهد که مسکو به دنبال تشدید حملات خود به اوکراین در سال جدید است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: