کد خبر: ۵۵۷۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۷

برخی فعالان عربستانی درباره خطرات اصلاحات دولتی که به تازگی اعلام شدند، هشدار داده و اعلام کردند که این اصلاحات می‌توانند موجب تقویت روند عادی‌سازی با اسرائیل شوند.

به گزارش شفاف، به نقل از سایت سعودی لیکس، روزنامه "ام القری" چاپ عربستان قوانین جدید فعالیت بازارهای آزاد در عربستان را منتشر کرد و نوشت، تلاش‌هایی برای تصویب آنها در سکوت و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای انجام شد.
قوانین جدید شامل اجازه وارد کردن تمامی کالاهای خارجی از هر نوعی و از هر مبدایی به بازارهای آزاد و انتقال آنها به خارج از عربستان و یا به بازارهای آزاد دیگر بدون پرداخت عوارض گمرکی هستند.
برخی فعالان اعلام کردند، مقررات جدید به معنای اجازه وارد کردن کالاهای اسرائیلی به عربستان و اجازه وارد کردن مشروبات الکلی است.
در مقررات‌ جدید به هیچ استثنایی در مورد وارد کردن مشروبات الکلی یا کالاهای اسرائیلی اشاره نشده و تمامی کالاها بدون هیچ محدودیتی اجازه انتقال دارند.
اما برخی فعالان بر اساس اطلاعیه چند روز قبل سازمان مالیات گمرکی مبنی براینکه "الکل از جمله کالاهایی است که طبق اصول و شروط بازارهای آزاد، فروش آنها در این بازارها ممنوع است"، اینگونه استدلال کردند که ممنوعیت واردات مشروبات الکلی و کالاهای اسرائیلی ادامه دارد.
پیشتر یک پژوهشگر بین‌المللی پیش بینی کرده بود که از جمله اولین تصمیمات محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در زمان به قدرت رسیدن در عربستان عادی‌سازی روابط با اسرائیل و برقراری روابط رسمی با آن بود.
اریک ماندل، مدیر شبکه اطلاعات سیاسی خاورمیانه در مقاله‌ای خلاصه‌ای از نشست‌هایی را که به تازگی در عربستان با برخی دیپلمات‌ها و وزارت خارجه و مسؤولان مبارزه با تروریسم و اندیشکده‌های مختلف انجام شد، ارائه کرد.
ماندل درباره این نشست‌ها گفت: یکی از اهداف من این بود که متوجه شوم عربستان تا چه میزان به پیوستن به جمع امارات، مراکش، سودان و بحرین در عادی‌سازی روابط با اسرائیل نزدیک است.
او افزود: عمر توافقنامه‌های عادی‌سازی تنها دو سال است اما انقلابی را در روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی ایجاد کرد بنابراین غیر منطقی نیست که باور کنیم آنچه تاکنون محقق شده وتوی فلسطین علیه هر گونه پیشرفت دیپلماتیک میان اسرائیل و عربستان بوده است و عربستان ممکن است در پایان کار باشد.
در این مقاله آمده است، توافق نامه های عادی سازی از استراتژی از داخل به خارج استفاده کرد و صلح میان اسرائیل و همسایگان عرب آن را به پلی تبدیل کرد که فلسطینی‌ها هنگام امتیازدهی برای صلح احساس بهتری داشته باشند.
همچنین این فرض وجود دارد که امارات و بحرین با تشویق عربستان به توافق نامه های عادی سازی ملحق شدند. با این وجود همانگونه که سال گذشته در دیدار با مسئولان سفارت عربستان در واشنگتن مشخص شد، عربستانی‌ها تعهد ویژه‌ای نسبت به حمایت از برادران فلسطینی خود دارند هرچند که ارتباط و تعامل با آنها دشوار است و در مقابل عربستانی ها می دانند که فلسطینی ها تمایلی به آنها ندارند.
طبق گزارش بلومبرگ فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سال گذشته میلادی اظهار کرد که کشورش قصدی برای پیوستن به توافق نامه های عادی سازی ندارد و بهترین راه برای ایجاد این شرایط رسیدن به راه حلی برای مساله فلسطینی ها و و تشکیل کشور فلسطین است و بدون حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسرائیلی امنیت واقعی و پایدار در منطقه هرگز برقرار نخواهد شد. 

احتمالاً وضعیت ناپایدار امروز در روابط آمریکا و عربستان، احتمال پیشرفت دیپلماتیک میان عربستان و اسرائیل را تحت فشار قرار می دهد.
با وجود این که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت که عربستان شریک جدی توسعه توافق ها است، دولت بایدن حداقل سرمایه گذاری سیاسی را برای تحقق این امر انجام داد.
 عربستانی‌ها می‌دانند که دولت بایدن در صورت پیوستن ریاض به توافق نامه ها آن را یک پیروزی سیاسی قلمداد خواهد کرد و آن ها شتابی برای این کار و خدمت به بایدن ندارند، این وضعیت به ویژه پس از آنکه بایدن بن سلمان را به دلیل کاهش تولید نفت آشکارا توبیخ کرد، وجود دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: