کد خبر: ۵۵۷۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
در دیدار قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس آکادمی علوم تاجیکستان مطرح شد

در دیدار قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با رئیس آکادمی علوم تاجیکستان بر گسترش و تحکیم مناسبات علمی طرفین به‌ویژه همکاری اعضای هیات علمی و پژوهشگران دو کشور در طرح‌های مشترک تاکید و اعلام شد: کمیته همکاری‌های دوجانبه علمی به‌زودی تشکیل می‌شود.

به گزارش شفاف، دکتر وحید حدادی اصل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و دکتر فرهاد رحیم رئیس آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان امروز سه‌شنبه در محل وزارت علوم دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که با حضور زاهدی نظام الدین شمس‌الدین‌زاده، سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران برگزار شد؛ دو طرف بر توسعه همکاری‌های علمی و فناوری تاکید کردند و مقرر شد کمیته همکاری‌های دوجانبه علمی به‌زودی تشکیل شود.

دکتر وحید حدادی اصل در این دیدار دین و زبان مشترک و نزدیکی جغرافیایی را از عواملی دانست که می‌تواند در عمق بخشیدن به همکاری‌های دو کشور ایران و تاجکیستان مؤثر باشد و گذشته روابط دو کشور نیز همکاری و دوستی بوده است.  

وی با اشاره به اینکه همکاری در زمینه تبادل دانشجو و فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دیدار اخیر رییس سازمان امور دانشجویان ایران و سفیر تاجیکستان تصمیم گیری شده است، گفت: تبادل اعضای هیات علمی، همکاری مشترک اعضای هیات علمی در پروژه‌های علمی و حضور در سمینارهای علمی دو  کشور باید تقویت شود.

قائم مقام وزیر علوم ایران از رئیس آکادمی علوم تاجیکستان خواست تا اولویت‌های این کشور برای همکاری‌های علمی با ایران و مزیت‌های علمی خود را به صورت رسمی به طرف ایرانی اعلام کنند تا برای طرح در کمیته مشترک علمی دو کشور مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر فرهاد رحیم، رئیس آکادمی علوم تاجیکستان نیز در این دیدار به علاقه‌مندی این کشور برای همکاری با ایران اشاره کرد و گفت: با تبادل دستاوردهای علمی دو کشور می‌توانیم به توسعه دو کشور بیشتر کمک کنیم.

وی افزود: در سالیان گذشته و در کسوت معاونت وزارت علوم و معارف تاجیکستان از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ایران بازدید کرده و به پیشرفت‌های علمی ایران کاملا آگاه هستم.

به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، رئیس آکادمی علوم تاجیکستان با استقبال از تاکید قائم مقام وزیر علوم ایران برای توسعه همکاری میان اساتید و پژوهشگران دو کشور گفت: برای حضور اساتید ایرانی در کنفرانس‌های علمی تاجیکستان آمادگی داریم و دعوت می‌کنم در کنفرانس بین‌المللی شاهنامه که در ماه اکتبر ـ آبان ماه ـ برگزار می‌شود، شرکت کنید.

وی پژوهش در خصوص زبان و ادبیات فارسی را از موضوعاتی دانست که می‌تواند تحکیم‌بخش همکاری‌های علمی اساتید دو کشور باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: