کد خبر: ۵۵۷۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۸

مدیر اجرایی مجمع جهانی اقتصاد با بیان اینکه اجلاس امسال داووس در میان چالش‌هایی بی‌سابقه برگزار می‌شود، از حاضران خواست با رویکردی مثبت و خلاق در این نشست شرکت کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری تاس، اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر «داووس» سوئیس در حال برگزاری است و کلاوس شواب، مدیر اجرایی این مجمع گفت: امروز در بدترین شرایط با یکدیگر دیدار کرده و با مشکلات همزمان بسیاری روبرو هستیم. برای آنکه آینده در دستانمان باشد، باید امروز بستری داشته باشیم که تمامی عوامل ذینفع جامعه جهانی - از جمله دولت‌ها، کسب‌وکارها، مردم عادی و جوانان – را در برگیرد.

شواب افزود: در دیدگاه من، این گام نخست برای پاسخ به تمامی این چالش‌هاست. اما مهم‌تر از آن، این است که با رویکردی مثبت به سمت آینده رویم، رویکردی که نمایان‌گر خلاقیت و تیزهوشی انسانی است.

اجلاس داووس از روز دوشنبه با حضور بیش از ۲۷۰۰ نماینده از ۱۳۰ کشور جهان - از جمله ۵۰ رئیس کشور و دولت - آغاز شده و تا ۳۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.

همچنین در این اجلاس رئیس کمپانی یارا، بزرگترین تولید کننده کود کشاورزی هشدار داد که تبعات «تسلیحاتی کردن غذا» توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نقاط مختلف جهان چالش‌هایی ایجاد کرده است.

سوین تور هولستر، مدیرعامل این کمپانی گفت که با توجه به اثرات جنگ اوکراین بر بازار و قیمت مواد غذایی، کشورهای جهان باید وابستگی خود را به روسیه (بزرگترین صادرکننده کود کشاورزی) کاهش دهند.

جنگ روسیه در اوکراین عرضه کود و مواد غذایی را با مشکل روبرو کرده و قیمت گاز طبیعی را نیز که در تولید کود شیمیایی اساسی است، افزایش داده است.

هولستر در اجلاس داووس گفت: پوتین انرژی را تسلیحاتی کرده و حالا می‌خواهد همین کار را با غذا نیز بکند.

او وابستگی به کود شیمیایی روسیه را یک «سلاح قوی» خوانده و گفت: ما زیرساخت‌های انرژی خود را در اروپا با پیش فرض دریافت گاز ارزان از روسیه بنا کرده‌ایم و حالا تبعات آن را در افزایش قیمت سوخت، مواد غذایی و کود شیمیایی می‌بینیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: