کد خبر: ۵۵۷۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲

نخست‌وزیر سوئد با اشاره به مخالفت ترکیه درخصوص عضویت کشورش و فنلاند در ناتو، گفت هنوز "خیلی زود" است که عنوان کنیم چه موقع سوئد و فنلاند عضو این ائتلاف نظامی خواهند شد.

به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه اینترنتی یوراکتیو، اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد ضمن توصیف نشست آتی ویلنیوس ناتو در ماه ژوئن به عنوان "نقطه عطف احتمالی"، نسبت به عضویت سوئد و فنلاند در ناتو ابراز امیدواری کرد و افزود: در اسرع وقت این اتفاق رخ خواهد داد.

وی پیروزی اوکراین را برای اتحادیه اروپا "حیاتی" دانست و در ادامه مدعی شد: اکنون که روسیه می‌خواهد کشورها را از هم جدا کند، متحد ماندن و جلوگیری از تفرقه و جدایی میان کشورهای اروپایی و آمریکا امری مهم است. اتحاد بزرگترین دارایی ما است و در حین ریاست سوئد در شورای اروپایی، به حمایت از "هیئت کمک نظامی اروپایی" جهت حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد.

هم‌زمان با اینکه سوئد ریاست شورای اروپا را تا ژوئیه ۲۰۲۳ برعهده دارد، «شارل میشل» رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه به استکهلم سفر کرد تا درخصوص اولویت‌های ریاست سوئد رایزنی و گفت‌وگو کند؛ اولویت‌هایی که به گفته اولف کریسترسون می‌تواند اروپا را "امن‌تر، سبزتر و آزادتر" کند.

این نخست‌وزیر در پایان افزود: این سه کلید واژه تمامی برنامه‌های ما را به طور خلاصه تفسیر می‌کند و ما ظرف شش ماه آینده باید با هم اقدامات زیادی انجام دهیم.

پس از حمله روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، سوئد و فنلاند از مواضع "خنثی" خود دست کشیدند و خواستار عضویت در ائتلاف نظامی ناتو شدند، اما این دو کشور همچنان عضو این ائتلاف نظامی نشده‌اند زیرا ترکیه با عضویت آن‌ها مخالفت می‌کند و می‌گوید که استکهلم باید "موضع شفاف‌تری" نسبت به گروه تروریستی پ.ک.ک اتخاذ کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه باری دیگر به درخواست خود اشاره کرد و گفت: «سوئد و فنلاند ۱۳۰ تروریست را همانطور که ما درخواست کردیم برای تایید پیوستن آن‌ها به ناتو، تحویل ندادند.» وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد، این "مایه تاسف" است که تظاهرات مکرر حامیان پ.ک.ک در سوئد متوقف نشده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: