کد خبر: ۵۵۷۹۸۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰

رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق پیام‌هایی درباره امکان حل اختلافات فزاینده میان دو حزب کُرد اصلی از راه گفت‌وگو و دوری از لجبازی و ضربه زدن به آبروی دیگران را به حزب دموکرات ارسال کرد.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بافل طالبانی، رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در پیامی درباره اختلافات دو حزب کُرد اظهار کرد: در دوره گذشته اقلیم کردستان عراق به دلیل اختلافات سیاسی با شرایط سیاسی و اقتصادی پیچیده‌ای روبه‌رو شد که تاثیر منفی بر زندگی و معیشت شهروندان داشت، این مساله به خواست اتحادیه میهنی کردستان نبود و ما مردم صبور و مبارز کُرد را مستحق این وضعیت نمی‌دانیم.

طالبانی گفت: ما به خاطر زندگی مردم و حمایت از منطقه‌مان می‌خواهیم گام‌های دیپلماتیک و سازنده‌ای را در پیش بگیریم و سیاسیت ابزاری برای خدمت به مردم باشد و نه ضربه زدن به آبروی مردم و بیگانگی.

رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق افزود: روشن است که گزینه اصلی ما همواره صلح، هماهنگی و اتحاد است، ما در همه اشکال در برابر اختلافات و تبعیض‌ها می‌ایستیم، اتحادیه میهنی برای معیشت مردم و فراهم کردن زندگی شایسته، می‌خواهد که شرایط به سمت امنیت و آشتی پیش برود.

او تاکید کرد: سیاست از منظر ما در واقع تلاش برای تقویت کُردها و اعتلای شهروندان آن است و هرگز از این مسیر تاریخی منحرف نخواهیم شد بلکه به تلاش در این راه ادامه خواهیم داد، ما از تمامی احزابی که می‌خواهند با روحیه کُردی و به دور از منافع کوچک حزبی و با هدف حل ریشه‌ای مشکلات و خدمت بدون تبعیض به شهروندان کار کنند، استقبال می‌کنیم.

طالبانی در ادامه گفت: همه باید این واقعیت را بدانند زمانی که اعتماد میان احزاب سیاسی وجود داشته باشد و برای کردستان و مردمش مبارزه کنند، کردستان قدرتمند می‌شود.

رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق همچنین تاکید کرد: مهم است متوجه شویم سیاست با لجبازی و بردن آبروی دیگران اجرا نمی‌شود و مسؤولیت بزرگی بر دوش ما است، وضعیت کنونی وضعیت مطلوبی نیست و سیاست به این شکل به کسی خدمت نمی‌کند.

به گفته او، مردم، احزاب سیاسی، چهره‌های سیاسی، دینی، اجتماعی و فرهنگی از ما می‌خواهند مشکلات را حل کنیم و موانع را برداریم، ایجاد آشوب جنجال رسانه‌ای دلیلی برای شادی مردم نبود بلکه عامل ناامیدی آنها از تمامی گروه‌های سیاسی و روند مدیریت کشور است.

در مقابل نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و از رهبران حزب دموکرات کردستان در حاشیه نشست داووس در جمع خبرنگاران ضمن ابراز تعجب خود از تحریم جلسات کابینه اقلیم از سوی وزرای حزب اتحادیه میهنی کردستان، نسبت به انتقال مشکلات سیاسی کُردها به این کابینه هشدار داد.

بارزانی گفت: از اینکه دوستان‌مان در اتحادیه مهینی کردستان نشست‌های کابینه را تحریم می‌کنند، تعجب می‌کنم، به هیچ وجه باور ندارم کابینه به جایی برای مشکلات تبدیل شود، باید در جلسات کابینه به مشکلات، انتقادات و اظهارات تمامی اعضای آن رسیدگی شود.

او افزود: پس از شهادت هاوکار الجاف (یکی از افسران ارشد نیروهای امنیتی وابسته به اتحادیه میهنی) در اربیل و درخواست ما برای تحویل متهمان قتل او به دادگاه، مشکلات بزرگتر شدند و اکنون اگر متهمان به دستگاه عدالت تحویل داده شده و کمیته مشترکی برای تحقیق درباره این موضوع تشکیل شود، می‌توانیم این مشکل را با موضوعات دیگری آغاز کنیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق در ادامه گفت: کابینه‌ام کابینه‌ای برای تمام اقلیم است و برای هیچ یک از مناطق آن در مقابل دیگر مناطق تفاوتی قائل نیست و نمی‌توان اقلیمی را بر اساس مسایل سیاسی یا شخصی ایجاد کرد بر این اساس امیدواریم کسانی که منافع کشور و ملت برایشان اهمیت دارد، به وظایف ملی خود عمل کرده و در جلسات کابینه برای حل مشکلات موجود شرکت کنند.

بحران سیاسی اقلیم کردستان عراق در پی مذاکرات مسؤولان کُرد با دولت مرکزی در بغداد برای حل تمامی مشکلات حل نشده از سال ۲۰۰۳ مربوط به درآمدهای نفتی و گازی و گذرگاه‌های مرزی در اقلیم و مدیریت مناطق مورد اختلاف اربیل و بغداد و نیز حقوق نیروهای پیشمرگ شکل گرفت.

بارزانی در کنفرانسی مطبوعاتی در این خصوص اظهار کرد: اقلیم کردستان در ارتباط با مساله بودجه کل سال ۲۰۲۳ و قانون نفت و گاز که محور اصلی دیدار من با نخست وزیر عراق در سفرم به بغداد بود، هر کاری لازم بوده را با بغداد انجام داد.

احزاب کُرد قانون اساسی عراق را تنها راه حل مشکلات موجود با بغداد می‌دانند و در حال تدوین پیشنویس قانون نفت و گاز به عنوان تنها راه حل برطرف کردن اختلافات مالی میان دو طرف هستند.

بارزانی در تماس تلفنی با آموس هوکشتاین، هماهنگ‌کننده رئیس جمهور آمریکا در امور زیرساخت‌ها و امنیت انرژی درباره سفر اخیرش به بغداد در تاریخ ۱۱ ژانویه جاری پرداخت.

طبق بیانیه دفتر بارزانی، او به موضوع دیدارش با نخست وزیر عراق پرداخته و بر آمادگی اربیل برای حل قانونی مشکلات به ویژه تلاش‌های انجام شده برای تدوین قانون نفت و گاز مطابق قانون اساسی تاکید کرد.

بر اساس بیانیه یاد شده، بارزانی به هوکشتاین تاکید کرد، تا زمان تصویب قانون نفت و گاز اربیل به هماهنگی و همکاری خود با بغداد برای استمرار تولید و تقویت حوزه انرژی اقلیم ادامه خواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: