کد خبر: ۵۵۷۹۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۷

سران و مقامات عراقی در سالروز شهید عراقی در دفتر جریان حکمت ملی بغداد به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش شفاف، به نقل از دفتر جریان حکمت ملی عراق، مراسم سالروز شهادت آیت الله العظمی سید محمد باقر حکیم که به روز شهید عراق نامگذاری شده با حضور سران سیاسی عراق برگزار شد.

در ابتدای این مراسم «سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت: هیچ دولت اجرایی بدون حمایت مؤثر و فعال سیاسی و پارلمانی نمی تواند فعالیت کند و هیچ مرجع قانونگذاری بدون تعامل و همکاری متوازن دولت نمی تواند نظارت و اصلاح کند.

وی افزود: همه ما در یک کشتی هستیم و همگی با قلم تاریخ و دفتر ملت ارزیابی می شویم و اگر در مقابله با چالش‌ها متحد نباشیم، نظام سیاسی ما دوام زیادی نخواهد داشت و در معرض لرزه هایی شدیدتر از آنچه در بیست سال گذشته بود، قرار خواهد گرفت.

الحکیم گفت: مرحله نگارش قانون اساسی شرایط استثنایی را پشت سر گذاشت که در طول سالیان استبداد، دیکتاتوری و به حاشیه رانده شدن را با نگرانی ها همراه بود و این امر تأثیر آشکاری بر ماهیت برخی از اصول قانون اساسی داشت.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه و بلوغ سیاسی و تجربیات مسیر دمکراسی، تفکر در مورد بازنگری در برخی اصول قانون اساسی تبدیل به امری جدی و ضروری شده است، به ویژه که کشور ما از مشکلات ساختاری میان بازیگران سیاسی خود رنج می‌برد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تأکید بر اینکه عراق با ۳ چالش بزرگ در عرصه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مواجه است، خواستار همکاری همه گروه ها برای حل این چالش ها شد و افزود که عراق همچنان یک نظام انتخابات عادلانه و نظام مشخصی برای تعیین روابط بغداد و اربیل و دکترین یکپارچه نظامی نیست ضمن اینکه در افزایش حس مسئولیت پذیری شهروندان کوتاهی کرده است.

الحکیم همچنین به ضعف شدید زیرساخت ها و نظام بانکی و عدم حمایت از تولید داخلی و نبود برنامه ریزی دقیق برای تحقق پیشرفت همه جانبه در کشور اشاره کرد.

در همین حال، «عبدالللطیف رشید»، رئیس جمهوری عراق نیز در این مراسم گفت: هر سال با رنج خاطره شهادت آیت الله العظمی سید محمد باقر الحکیم، جنایت تروریستی ناجوانمردانه ای را به یاد می آوریم، آن هم در زمانی که عراق نیاز مبرمی به صفات والایی داشت که این شهید بزرگوار از آن برخوردار بود.

وی افزود: ایشان با شهادت خود، مبارزه و جهادی طولانی در راه عراق و در راه مردم عراق را به پایان رساندند. او در نهضت مخالفت ملی و مذهبی با حکومت دیکتاتوری نقش بسزایی داشت. نقش ایشان در نمایاندن رنج مردم عراق تحت حاکمیت استبداد حیاتی و در جهاد برای ریشه کنی دیکتاتوری و استقرار یک نظام دموکراتیک که تضمین کننده عدالت برای همه بود.

در ادامه این مراسم «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر عراق با تسلیت سالروز شهادت آیت الله العظمی سید محمدباقر حکیم گفت: امروز در حال تکمیل لایحه قانون بودجه ای هستیم که با سال های گذشته متفاوت است و برای اولین بار این قانون حول محور برنامه دولت می چرخد.

وی افزود: دولت به حمایت خود از بانک مرکزی عراق برای بازگرداندن نرخ دلار به نرخ رسمی ادامه می‌دهد و این بخشی از یک برنامه اقتصادی است که نیازمند اقدامی شجاعانه و راه‌حل‌های مؤثر برای پایان دادن به سیاست‌های مالی غلطی است که دولت فعلی به ارث برده است. ما تصمیماتی جسورانه برای حمایت و تثبیت دینار عراق گرفته ایم و به کسانی که سعی در سوء استفاده از بحران و بازی با نیازهای مردم دارند هشدار می دهیم.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق نیز با بزرگداشت و تسلیت این شهید والا مقام گفت که فداکاری ایشان نقطه عطفی در تاریخ عراق و نظام دموکراتیک آن است. وی افزود: پارلمان به میزان قابل توجهی از اقدامات قانونی مربوط به حقوق شهدا و خانواده های شهدا را محقق ساخته و همچنان مایل است قوانینی را که به نفع شهروندان و مطابق با برنامه دولت است تکمیل کند.

در این مراسم فائق زیدان، رئیس شورای قضایی عراق نیز سخنانی بیان کرد و ضمن گرامی داشت یاد شهید حکیم از سرداران شهدای پیروزی، شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی نیز یاد کرد.

«نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) در مراسم رسمی روز شهید عراقی که با حضور مسئولان و مقامات عراقی در دفتر جریان حکمت ملی در بغداد برگزار شد، گفت: به نمایندگی از ملت کُرد به روح پاک شهید سیدمحمدباقر حکیم و دیگر شهدای عراق درود می‌فرستم. شهید حکیم از احترام بزرگی در جنبش آزادی‌خواهی کُرد برخوردار است، چون از بنیان‌گذاران جنبش اسلامی در عراق است و در سال ۱۹۸۶ در کنار پدرم در تقویت مبارزه مشترک شیعیان و کُردها نقش اصلی را داشت.

وی ادامه داد: فعالیت شهید حکیم در کنار مسعود بارزانی و جلال طالبانی نماد وحدت ملت عراق در مبارزه با دیکتاتوری بود که در کنفرانس لندن در سال ۲۰۰۲ و بعد از آن ضامن تشکیل نظام عراق جدید بر اساس دموکراسی و فدرالیسم بود.

رئیس اقلیم کردستان عراق افزود: شهید حکیم از علمای عراق در عرصه‌های شریعت و فلسفه و اقتصاد بود و گسترش دانش علما، منجر به کنار گذاشتن نزاع‌های قومی و مذهبی و در عوض جذب اشتراکات شد، چنان‌که پدرش آیت الله سیدمحسن حکیم نیز از حامیان ملت کُرد بود و فتوای حرمت جنگ با کردهای عراق را صادر کرد.

بارزانی همچنین عنوان کرد که آیت الله العظمی سیستانی نیز حامی قانون اساسی عراق بود که در آن حقوق همه ملت‌های عراق حفظ شده است.

وی بیان داشت که اعتمادسازی و مبارزه مشترک در راه آزادی از دیکتاتوری موجب ایجاد محبت میان همه طیف‌های ملت شد و کمک کرد که قانونی ضامن حقوق همه طرف‌ها تنظیم شود که نباید آن را تضعیف کرد و باید با جدیت در پی اجرای دقیق آن برآمد تا کسی از ملت خود را جدا از نظام سیاسی حساب نکند.

رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه در اقلیم کردستان و در راستای اجرای قانون و با توجه به توافقات پیش از تشکیل دولت مرکزی، بر حمایت از دولت محمد شیاع السودانی تاکید شده، گفت: از تلاش وی برای بازگشت قدرت حکومت مدنی و افزایش هماهنگی میان بغداد و اربیل و مشارکت همه طیف‌های ملت در تقویت نهادهای حکومت از جمله ارتش عراق حمایت می‌کنیم.

بارزانی با اشاره به حضورش در این مراسم اظهار داشت که مشارکت در این مناسبت ویژه را ضروری دانستیم که بغداد شهری عزیز برای ماست و روزی که حقوق همه تضمین و تأمین شود، بغداد بسیار قدرتمند خواهد بود و از این راه عراق مقتدر و در جایگاه شایسته خود جای خواهد گرفت.

وی ادامه داد: اقلیم کردستان عراق امروز میزبان آوارگان قربانی جنایات داعش است که هیچ آزاری به آنها نرسیده و این نشان‌دهنده روی باز کُردها به روی ملت عراق است و باید در کنار هم برای حل اختلافات در چارچوب قانون اساسی تلاش کنیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق تصریح کرد که امروز فرصت آن را داریم که با جدیت برای حل اختلافات تلاش کنیم تا عراق به جایگاه شایسته خود برگردد و قدرت خود را بازیابد.

بارزانی در پایان گفت: قومیت‌ها و احزاب و مذاهب در عراق با یکدیگر دشمنی ندارند و باید با تقویت شراکت، تنوع اجتماعی عراق را به نقطه قوت تبدیل کنیم، همان‌طور که امروز بیش از ۴۰ قومیت و مذهب در کنار هم دوستانه زندگی می‌کنند و هیچ مشکلی ندارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: