کد خبر: ۵۶۰۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
در دیدار روسای گمرک دو کشور مطرح شد

نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران - هودان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور در دو دور برگزار شد.

به گزارش شفاف، دور نخست نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان با حضور دکتر محمد رضوانی فر معاون محترم وزیر و رئیس کل گمرک ایران و مقصد خدایقولیف رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و هیات همراه صبح امروز در محل گمرک باجگیران خراسان رضوی و دور دوم نیز بعد از ظهر امروز در گمرک هودان ترکمنستان برگزار شد.

نشست مشترک گمرکی ایران و ترکمنستان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور با هدف توسعه همکاری ها و مبادلات مرزی ایران با ترکمنستان برگزار شد. ایجاد دروازه مشترک مرزی، فراهم شدن مقدمات انعقاد تفاهم نامه آموزشی، برگزاری جلسات مشترک به صورت مستمر و منظم میان دو طرف و تماس های مستمر مسئولان گمرکات مرزی با هدف توسعه و تسهیل مبادلات مرزی، توسعه بازارچه های مرزی و رفع محدودیت های تردد مسافر که پس از شیوع بیماری کرونا ایجاد شده است از جمله مهمترین محورهای این مذاکرات بود.

بنابراین گزارش، در نشست مشترک مرزی گمرک ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران - هودان رضوانی فر - رئیس کل گمرک ایران - با اشاره به توسعه همکاری های متقابل گمرکی بر تحقق دروازه مشترک مرزی تاکید کرد.

رضوانی فر با اشاره به نشست مشترک مسئولان گمرکات ایران و ترکمنستان در بالاترین سطح در شش ماه گذشته اظهار کرد: این نشست ها نشان از عزم و اراده جدی دو طرف بر افزایش همکاری و تعاملات اقتصادی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت سیزدهم، توجه ویژه ای به توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشورهای همسایه دارد، گفت: در برنامه های دولت، توسعه تعاملات اقتصادی به ویژه با کشورهای همسایه جزو اولویت اصلی است.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران همچنین با تاکید بر اینکه بر همین مبنا معتقدم توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشور ترکمنستان در راستای سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل و توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه صورت می گیرد که این اقدامات، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به نسبت آمار فعلی چند برابر خواهد شد.

مقصد خدایقولیف - رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان - نیز در این نشست بر توسعه همکاری های گمرکی با ایران تاکید و از ایجاد دروازه مشترک مرزی میان گمرکات دو کشور و انعقاد تفاهم نامه آموزشی استقبال کرد.

طبق این گزارش، در نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران- هودان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور مقرر شد، در راستای بهره مندی از تجربیات دو طرف و تبادل اطلاعات تفاهم نامه آموزشی منعقد شود.

در پایان دور اول مذاکرات، روسای کل گمرک دو کشور از بخش های مختلف گمرک باجگیران ازجمله بازارچه های مرزی بازدید کردند، همچنین در ابتدای دور دوم نشست با حضور رئیس کل گمرک ایران و هیئت همراه در گمرک‌مرزی هودان ترکمنستان از بخش های مختلف این گمرک مرزی به همراه رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و دیگر مسئولان گمرکی این کشور بازدید به عمل آوردند.

بنابراین گزارش، در این نشست که در مرزهای باجگیران خراسان رضوی و هودان ترکمنستان بین روسای کل دو گمرک ایران و ترکمنستان برگزار شد، معاونین و مسئولان گمرک ترکمنستان و سفرای دو کشور نیز حضور داشتند.

همچنین در این نشست، رضوانی فر - رئیس کل گمرک ایران - را ابراهیم نقدی سرپرست حقوقی و نظارت گمرک ایران، مهدی محمدی مشاور رئیس کل و سرپرست اداره کل حراست، امید گلزاری سرپرست دفتر همکاری های بین الملل، فاطمه اعتماد مقدم سرپرست مرکز آموزش، تحقیقات و ظرفیت سازی گمرک و جواد جعفری ناظر گمرکات استان خراسان رضوی همراهی کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: